Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Aplikace je určena pro pacienty. Pro její používání je nutné mít funkční webovou aplikaci pacienta a provést v ní potřebná nastavení pro mobilní aplikaci! Návod naleznete na adrese https://www.epreskripce.cz/webova-mobilni-aplikace-pro-praci-s-cuer-pacient.

Co je eRecept?
eRecept je recept vystavený v elektronické podobě. Lékařem vystavený eRecept je uložen do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER).
Každému eReceptu je přidělen unikátní identifikátor. V lékárně pak lékárník načte identifikátor eReceptu a pokud je eRecept v CÚER nalezen, vydá předepsaný léčivý přípravek pacientovi. Informace o výdeji léčivého přípravku se zapíše do CÚER.


Aplikace poskytuje uživatelům zobrazení jejich elektronických receptů (eRecept). V aplikaci se zobrazují jen eRecepty, které Váš předepisující lékař podal elektronicky do Centrálního úložiště elektronických receptů a zároveň proběhlo úspěšné ztotožnění pacienta se Základními registry.


Pro používání aplikace je zapotřebí:
- zřízený přístup do NIA (Národní identifikační identita)
- přihlásit se do webové aplikace systému eRecept jako pacient a provést nastavení pro mobilní aplikaci

Více informací na https://www.epreskripce.cz.
The application is intended for patients. To use this, you must have a functional Web application patient and make the necessary settings in the mobile app! Instructions can be found at https://www.epreskripce.cz/webova-mobilni-aplikace-pro-praci-s-cuer-pacient.

What is eRecept?
eRecept recipe is issued in electronic form. ERecept physician issued is stored in so-called. Central electronic prescription repository (Cuero).
EReceptu each is assigned a unique identifier. The pharmacy then reads the identifier eReceptu pharmacist and if eRecept in Cuero found, issue a prescribed medicinal product to a patient. Information about the dispensing of the medicinal product shall be entered in Cuero.


The application provides users to view their electronic prescriptions (eRecept). In only appear eRecepty, but your prescriber filed electronically to a central repository of electronic prescriptions and also held a successful identification of patients with underlying registry.


To use the application requires:
- set up access to the NIA (National Identification identity)
- log in to the web application system eRecept as a patient and make adjustments for mobile application

More information on https://www.epreskripce.cz.
Read more
Collapse
2.3
101 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Změna rozhraní API do Centrálního úložiště na novou verzi
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
October 2, 2018
Size
25M
Installs
5,000+
Current Version
4.0
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Státní ústav pro kontrolu léčiv
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.