Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Aplikace je určena pro pacienty. Pro její používání je nutné mít funkční webovou aplikaci pacienta a provést v ní potřebná nastavení pro mobilní aplikaci! Návod naleznete na adrese https://www.epreskripce.cz/webova-mobilni-aplikace-pro-praci-s-cuer-pacient.

Co je eRecept?
eRecept je recept vystavený v elektronické podobě. Lékařem vystavený eRecept je uložen do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER).
Každému eReceptu je přidělen unikátní identifikátor. V lékárně pak lékárník načte identifikátor eReceptu a pokud je eRecept v CÚER nalezen, vydá předepsaný léčivý přípravek pacientovi. Informace o výdeji léčivého přípravku se zapíše do CÚER.


Aplikace poskytuje uživatelům zobrazení jejich elektronických receptů (eRecept). V aplikaci se zobrazují jen eRecepty, které Váš předepisující lékař podal elektronicky do Centrálního úložiště elektronických receptů a zároveň proběhlo úspěšné ztotožnění pacienta se Základními registry.


Pro používání aplikace je zapotřebí:
- povolení přístupu čtení ID Zařízení pro přihlášení (Možnost přímo v aplikaci nebo v nastavení aplikací systému Androidú
- zřízený přístup do NIA (Národní identifikační identita)
- přihlásit se do webové aplikace systému eRecept jako pacient a provést nastavení pro mobilní aplikaci

Více informací na https://www.epreskripce.cz.
The application is for patients. To use it, you need a functional web application for the patient and make the necessary settings for the mobile application! You can find instructions at https://www.epreskripce.cz/webova-mobilni-aplikace-pro-praci-s-cuer-pacient.

What is eRecept?
eRecept is a recipe displayed in electronic form. The eRecept physician is stored in the so-called Central Recipe for Electronic Recipe (CÚER).
Every eReceptu is assigned a unique identifier. In the pharmacy, the pharmacist will retrieve the eReceptor identifier and, if the eRecept is found in the CAIR, will issue the prescribed medicinal product to the patient. Information on the dispensing of the medicinal product shall be entered in the CER.


The application provides users with an overview of their electronic recipes (eRecept). Only eReceptions that your prescribing physician has submitted electronically to the Central Repository of Electronic Recipes and the successful identification of the patient with the Basic Registry have been displayed.


To use the application, you need:
- Allow access to Read ID Login Devices (In-App Option or Android Application Settings)
- established access to NIA (National Identity Identity)
- Log in to the eRecept web application as a patient and make settings for the mobile application

More information at https://www.epreskripce.cz.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Opravy chyb:
-Chybová hláška při přihlášení s neplatnými údaji byla upravena

-Detail receptu při zvětšeném displeji se zobrazuje správně
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
February 25, 2021
Size
16M
Installs
50,000+
Current Version
11.0
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Státní ústav pro kontrolu léčiv
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.