Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Funkční vlastnosti:
a. Inventury majetku
S aplikací lze provádět inventury majetku – zjišťování fyzického stavu majetku a jeho přímé srovnávání s evidenčním stavem vedeným v systému FaMa+. K načítání fyzického stavu majetku lze využít čárových a QR kódů i RFID tagů s využitím kompatibilní čtečky.
b. Inicializační inventury
Funkčnost umožňuje přímé zjištění fyzického stavu majetku, který slouží pro vytvoření prvotního evidenčního stavu majetku pro následné inventury.
c. Karty majetku
Po zadání inventárního čísla majetku, příp. načtení čárového či QR kódu lze zobrazit výpis základních informací o majetku vedeného v systému FaMa+.
d. Plochy
Po zadání jednoznačného identifikátoru místnosti lze zobrazit výpis informací o konkrétní ploše (budově, podlaží, místnosti) vedené v prostorovém pasportu systému FaMa+.
e. Opakované činnosti
Funkčnost umožňuje zobrazit všechny pravidelné revize a servisní činnosti pro movitý i nemovitý majetek. U vybraných servisních činností lze přímo v aplikaci potvrdit jejich realizaci.
f. Lokalizace
Je-li majetek označen RFID tagy, umožňuje tato funkčnost vyhledávání konkrétního tagu s využitím grafické či zvukové indikace vzdálenosti.
Functional properties:
a. Asset inventories
With the application it is possible to perform inventories of assets - finding out the physical condition of the property and its direct comparison with the registered condition kept in the FaMa + system. Bar and QR codes as well as RFID tags can be used to read the physical condition of the property using a compatible reader.
b. Initialization inventories
The functionality enables direct determination of the physical condition of the property, which is used to create the initial registered condition of the property for subsequent inventories.
c. Asset Cards
After entering the asset inventory number, or by reading a barcode or QR code, it is possible to display a list of basic information about the assets kept in the FaMa + system.
d. Areas
After entering a unique room identifier, it is possible to display a list of information about a specific area (building, floor, room) kept in the spatial passport of the FaMa + system.
e. Repetitive activities
The functionality allows you to view all regular inspections and service activities for movable and immovable property. For selected service activities, their implementation can be confirmed directly in the application.
f. Localization
If the property is marked with RFID tags, this functionality allows searching for a specific tag using a graphical or audio distance indication.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Inventury majetku lze nově provádět i za inventární úseky, je potřeba ve FaMa+ nadefinovat, zda je inventura prováděna za místnosti nebo inventární úseky.
Doplněna funkčnost provádění inventur pro více položek (kusů) pro jednu kartu majetku.
Doplněno zobrazování popisu poslední realizace opakované činnosti v detailu každé opakované činnosti.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
December 16, 2020
Size
24M
Installs
10+
Current Version
1.2.0
Requires Android
6.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
TESCO SW, a.s.
Developer
tř. Kosmonautů 1288/1, 779 00 Olomouc
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.