Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Tichá linka je sociální služba tlumočení znakového jazyka a přepisu mluvené řeči do textu online. Je určena lidem se sluchovým nebo kombinovaným postižením a umožňuje jim komunikovat se slyšícími lidmi bez bariér. Uživatel má možnost si dle svých komunikačních preferencí zvolit vhodnou službu a dle toho se spojit buď s tlumočníkem znakového jazyka, nebo s přepisovatelem mluvené řeči. Pokud upřednostňuje komunikaci ve znakovém jazyce, vybere si online tlumočení a spojí se s tlumočníkem prostřednictvím videohovoru. Pokud upřednostňuje komunikaci v českém jazyce, zvolí službu přepisu a spojí se s přepisovatelem skrze textové okno. Tlumočník/přepisovatel potom simultánně zprostředkuje telefonickou nebo osobní komunikaci se slyšícím.
Kromě tlumočení nebo přepisu je také možné využít službu úprava textu a upravit text tak, aby byl gramaticky správně. Využít lze také překlad textu do znakového jazyka a naopak.
Veškerá komunikace s tlumočníky a přepisovateli probíhá online a ve skutečném čase. Služba tlumočení je otevřena nonstop, služba přepisu 7-17 hod. Uživatelé si mohou předem rezervovat přesný čas tlumočení či přepisu. Pro případ potřeby akutního využití služby existuje možnost spojit se v režimu pohotovosti, tzn. ihned.
The Silent Line is a social service for sign language interpreting and transcription of spoken language into text online. It is designed for people with hearing or multiple disabilities and allows them to communicate with hearing people without barriers. According to their communication preferences, the user has the possibility to choose a suitable service and to contact either the sign language interpreter or the speech transcriber accordingly. If she prefers sign language communication, she chooses online interpreting and connects to the interpreter via a video call. If he prefers communication in Czech, he chooses the transcription service and connects to the transcriber through a text window. The interpreter / transcriber then simultaneously mediates by telephone or personal communication with the hearing aid.
In addition to interpreting or transcribing, you can also use the text editing service to edit the text to be grammatically correct. You can also use text translation into sign language and vice versa.
All communication with interpreters and transcribers takes place online and in real time. Interpreting service is open nonstop, transcript service 7-17 pm. In case of acute use of the service there is a possibility to contact in standby mode, ie. immediately.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Nová aplikace - Tichá Linka
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
November 22, 2019
Size
714k
Installs
500+
Current Version
1.1.2
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
Tichý svět, o.p.s.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.