Místopisy

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Aplikace přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kulturních a turistických zajímavostech, možnostech sportovního vyžití, přírodních zajímavostech, o ubytování a dopravním spojení. Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu Vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty. Nově byl vytvořen panel se statistikou a grafem vývoje počtu obyvatel dané obce či města. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií:

O OBCI

HISTORIE OBCE

SOUČASNOST OBCE

PAMÁTKY A TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI

UBYTOVÁNÍ A RESTAURACE V OBCI

SPORTOVNÍ MOŽNOSTI

OKOLÍ A PŘÍRODA

DOPRAVA

STATISTIKY

Údaje se týkají všech měst a obcí a jsou poprvé v České republice předkládány v takto kompletním a přitom přehledném zpracování doplněném o fotografie, znaky obcí a odkazy na oficiální stránky měst a obcí.

Také neustále přibývají nové informace, například body zájmu v okolí obce – což jsou místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.
The application provides comprehensive information on all cities and municipalities in the Czech Republic, cultural and tourist attractions, sports facilities, natural attractions, accommodation and transport links. The application also called. Widget that can be placed on the desktop of your phone or tablet that you receive interest from the neighborhood where you are located, including the current temperature. The newly created panel with statistics and charts the development of the population of the municipality or city. Individual entries are divided into three categories:

    The village

    VILLAGE HISTORY

    VILLAGE TODAY

    SIGHTS AND TOURIST ATTRACTIONS

    HOTELS AND RESTAURANTS IN MUNICIPALITY

    SPORTS FACILITIES

    AROUND AND NATURE

    TRANSPORT

    STATISTICS

Data cover all towns and villages and for the first time in the Czech Republic presented in such a complete yet easy-processing supplemented by photographs, signs municipalities and links to official sites of cities and villages.

Also constantly adding new information, such as points of interest around the village - which are places that are worth seeing, technical attractions and landmarks, and more. Cards you know that? They will tell statistical news, interest or will introduce a cultural event taking place in the village.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Opraveno chování tlačítka zpět - nyní již nezavírá aplikaci.
Podpora novějších zařízení
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
April 12, 2019
Size
2.3M
Installs
10,000+
Current Version
1.1
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Wanet s.r.o
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.