Resmi İlanlar

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Basın İlan Kurumu, kurulduğu günden bu yana resmi ilanların dağıtılmasına aracılık ederek, hem resmi ilanların gazete ve dergiler yoluyla geniş kitlelere ulaşmasını sağlamakta hem de hizmetleri karşılığında basını sübvanse etmektedir. Bu bağlamda Kurumun daha sağlıklı bir ekonomik yapıya kavuşturduğu ve bir anlamda hayatta kalmalarını sağladığı gazeteler, fikir çeşitliliğinin artmasının, özgürce yayılmasının teminatı olmuşlardır.

Kanun, tüzük ve yönetmeliklerle gazetelerde yayınlanması mecburi olan ve reklam niteliği taşımayan resmi ilanlar, ilgiyi ve katılımı artırmakta, hedef kitleyi haberdar edip bilgilendirmektedir.

Yarım asrı geride bırakan Basın İlan Kurumu, iletişim ve bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak, sektörde yaşanan değişim ve dönüşüme ayak uydurmak amacıyla 2011 yılında kurduğu www.ilan.gov.tr üzerinden resmi ilanları yayınlamaktadır.

Böylece resmi ilanların kitlelere duyurulmasını görev edinen Kurum, aracılık ettiği yayınların internet portalı üzerinden daha geniş kitlelere, hızlı, kolay ve ücretsiz olarak ulaştırmaktadır.

Türkiye’nin en büyük ilan portalı olan ve Kurum bünyesinde oluşturulan müstakil örgüt yapısıyla yönetilen “ilan.gov.tr”de tek bir çatı altında toplanan resmi ilanlar, gazetelerde yayınladıkları gün takipçileriyle paylaşılmaktadır.
Press Ad Agency, since its establishment by means of the distribution of official advertising, since both provide the reach wider audiences through newspapers and magazines and the official announcement is to subsidize the press for their services. In this context, the Agency clarify that a healthy economic structure that allows them to survive and newspapers in a sense, the increasing diversity of opinion, have been the guarantee of freedom spread.

Laws, rules and regulations is mandatory and advertisements published in newspapers with advertising moving picture quality, increasing interest and participation, informs keep you informed about the target audience.

Half a century left behind the Press Ad Agency, depending on the developments in communication and information technology in order to keep pace with change and transformation in the sector and publishes the official announcement via www.ilan.gov.t founded in 2011.

Thus, the mission officially announced to the audience of the ad Authority, mediated by the publication to a wider audience through the internet portal quick, easy and free transports.

Turkey is the largest classifieds portal created and managed by separate organizational structure within the institution "ilan.gov.t the" official announcements also gathered under one roof, are shared with their followers published in the newspaper the day.
Read more
3.9
50 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Arama ve Filtreleme yenilikleri geliştirildi.
Intro Alanı eklendi
Küçük bug'lar çözüldü.
Duyurular Alanı yenilendi..
Read more

Additional Information

Updated
February 23, 2018
Size
5.2M
Installs
5,000+
Current Version
1.1.5
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
BASIN İLAN KURUMU
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.