単価比較・計算・記録 - 商品調査メモ

Everyone
Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Japanese (Japan)

このアプリは、商品価格の最安値を計算するアプリです。商品価格と容量を入力すれば、1容量あたりの単価が計算されます。単価が低いほど、その商品のコスパが高いということになります。

【主な機能】
●シンプルで使いやすい。
●商品価格を入力して単価を計算・比較できる。
●商品価格・店舗などをメモで記録できる。
●記録したメモは編集・削除できる。
●記録したメモは一覧で確認可能。フィルターやソート機能も用意。
●お気に入りの店舗は登録して簡単に入力できる。
●データ移行のためのバックアップ&復元機能も用意。


【こんな時に便利】

お店に行くと、同じ商品でも価格と容量の違う種類がたくさんあります。どの種類が一番安いのかを暗算するのは難しいです。

例えばティッシュペーパーです。
・280円 180組 5箱 のティッシュ
・300円 200組 5箱 のティッシュ
・340円 240組 5箱 のティッシュ
があった場合、多くの人は容量を考慮せず、価格の安い280円のティッシュペーパーを買いがちです。ですが、実際にお得な商品は「340円で240組のティッシュ」です。

こんな時に、このアプリを使えば、複数の商品の単価を比較することができ、節約にも役立ちます。 計算した商品価格はメモとして記録することができます。

【使い方】

■価格
商品価格を電卓のように入力します。商品は税込同士、税抜同士の商品で比較する必要があります。

■容量
商品の内容量を入力します。g/個/枚など全ての商品を同じ単位にする必要があります。

■単価
価格と容量を入力すると、自動的に単価が計算されます。一番安い商品の単価が太文字になります。

■BS
BackSpaceボタンです。選択している欄の入力内容を1文字ずつ削除します。

■C
Clearボタンです。選択している欄の入力内容を全て削除します。

■AC
All Clearボタンです。全ての入欄の入力を削除します。
This app is an app that calculates the lowest price of a product. If you enter the product price and capacity, the unit price per capacity will be calculated. The lower the unit price, the higher the cost-effectiveness of the product.

[Main functions]
● Simple and easy to use.
● You can enter the product price and calculate and compare unit prices.
● You can record the product price, store, etc. in a memo.
●Recorded memos can be edited and deleted.
●Recorded memos can be confirmed in a list. Filter and sort functions are also available.
● Favorite stores can be registered and easily entered.
● A backup and restore function for data migration is also available.


[Useful at times like this]

When you go to the store, there are many types of the same product with different prices and capacities. It is difficult to mentally calculate which type is the cheapest.

For example, tissue paper.
・280 yen 180 sets 5 boxes of tissue
・300 yen 200 sets 5 boxes of tissues
・340 yen 240 pairs 5 boxes of tissue
If there is, many people tend to buy a cheap 280 yen tissue paper regardless of capacity. However, the really good product is "240 sets of tissue for 340 yen".

At times like this, you can use this app to compare the unit prices of multiple products and save money. The calculated product price can be recorded as a memo.

[How to use]

■Price
Enter the product price like a calculator. It is necessary to compare products that include tax and products that exclude tax.

■ Capacity
Enter the content amount of the product. All products such as g/piece/piece must be in the same unit.

■ Unit price
Enter the price and capacity and the unit price will be calculated automatically. The unit price of the cheapest product will be bold.

■ BS
The BackSpace button. Deletes the input contents of the selected field character by character.

■ C
Clear button. All the input contents of the selected column are deleted.

AC
All Clear button. Delete all entry fields.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

システムUIの微調整
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
August 15, 2020
Size
1.2M
Installs
100+
Current Version
1.0.2
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Wavls
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.