Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Albanian

Takvimi zyrtar i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës për territorin e Republikës së Kosovës
Ky takvim është punuar që të tregojë kohët e sakta për faljen e namazeve brenda Kosovës, si dhe Kosovës Lindore.
Mundësitë kryesore të aplikacionit janë:
- Zgjedhja e qytetit tuaj brenda territorit të Kosovës dhe Luginës
- Caktimi i alarmit dhe njoftimit për çdo vakt të namazit
- Fikja e zërit të telefonit pas fillimit të namazit për aq kohë sa ju e caktoni
- Zgjedhja e tingullit për alarm dhe për njoftime
- Tregimi i kohës së mbetur deri në namazin tjetër, duke numëruar edhe sekondat
- Ngjitja e njoftimeve për vaktet e namazit në statusbar, ku në kohë reale shfaqet koha e namazit
- Rregullime të veçanta për namazin e drekës dhe të xhumasë
- Anulimi i alarmeve dhe njoftimeve për 24 orët e ardhshme
- Shfaqja e kohëve të namazeve si widget
- Ndarja (Share) e kohëve të namazeve me miqtë tuaj përmes aplikacioneve sociale (me SMS, eMail, Viber etj.)
- Shikimi i kohëve të namazit për çfarëdo date të vitit që zgjidhni, si dhe shfaqja e datës hixhri
- Tregimi i datës së kalendarit hixhri
Official meeting of the Presidency of the Islamic Community of Kosovo for the territory of the Republic of Kosovo
This appointment was made to indicate the exact times for the performance of prayers within Kosovo, as well as Eastern Kosovo.
The main possibilities of the application are:
- Choosing your city within the territory of Kosovo and the Valley
- Setting the alarm and notification for each prayer meal
- Turn off the phone after the start of the prayer for as long as you set
- Select sound for alarm and notifications
- Tell the time left until the next prayer, counting the seconds
- Posting notifications for prayer meals in the statusbar, where the prayer time is displayed in real time
- Special arrangements for the noon and Friday prayers
- Cancellation of alerts and notifications for the next 24 hours
- Display prayer times as a widget
- Share prayer times with your friends through social applications (via SMS, eMail, Viber, etc.)
- Viewing the prayer times for any date of the year you choose, as well as displaying the Hijri date
- Indication of the date of the Hijri calendar
Read more
Collapse
4.8
24 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Është rregulluar matja e kohëve në llogaritjen verore
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 29, 2021
Size
2.7M
Installs
1,000+
Current Version
1.0.6
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Bashkesia Islame e Kosoves
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.