T.C. Mevzuat Bilgi Sistemi

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Mevzuat Bilgi Sisteminin mobil uygulamasının zengin arama kriterleri ve sade ara yüzüyle mevzuata kolayca ulaşılabilmektedir. Ayrıca, mevzuat metinlerinin paylaşılmasını ve indirilmesini sağlayan özellikler de bulunmaktadır.

Bu mobil uygulamayla; Resmî Gazete’de yayımlanan Kanunlar, Kanun Hükmünde Kararnameler, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri, Cumhurbaşkanlığı Yönetmelikleri, Tüzükler, Bakanlar Kurulu Yönetmelikleri, Cumhurbaşkanı Kararları, Cumhurbaşkanı Genelgeleri, Kurum ve Kuruluşlar ile Üniversite Yönetmelikleri ve 1/1/2004 tarihinden sonra Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tebliğlerin tek metin haline getirilip değişiklikleri işlenmiş güncel metinlerine ücretsiz olarak ulaşılabilmektedir.

Ayrıca, tüm Kanunların künye bilgilerinin ve ilk metinlerinin yer aldığı Kanunlar Fihristi ile tüm Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinin künye bilgilerinin ve ilk metinlerinin yer aldığı Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri Fihristine de ulaşılabilmektedir.

“İletişim” bölümünde yer alan “Bize Ulaşın” vasıtasıyla uygulamaya ilişkin her türlü görüş ve öneriler iletilebilmekte ve “Yardım” bölümünde uygulamanın kullanımına ilişkin detaylı bir rehber yer almaktadır.
Legislation Information System's mobile application can easily be accessed with rich search criteria and simple interface. There are also features for sharing and downloading legislation texts.

With this mobile application; Laws published in the Official Gazette, Decree-Laws, Presidential Decrees, Presidential Regulations, By-Laws, Council of Ministers Regulations, President Decisions, President Circulars, Institutions and Institutions and University Regulations and entered into force after publication in the Official Gazette Up-to-date texts of the communiqués, which have been made into a single text and whose changes have been processed, can be accessed free of charge.

In addition, the Laws Directory, which contains the imprint information and the first texts of all the Laws, and the Laws, which contain the imprint information and the first texts of all Presidential decrees, are also available.

In the görüş Contact ”section, ilet Contact Us” can send all kinds of opinions and suggestions about the application and in the “Help” section, there is a detailed guide on the use of the application.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Tasarımsal iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri yapıldı.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 16, 2021
Size
13M
Installs
50,000+
Current Version
1.4.2
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.