Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Tevafuklu Kur'ân-ı Kerim, Ahmed Hüsrev Altınbaşak Hattı, Hayrat Neşriyat

Kur'ân-ı Azimüşşan'ın basımı için kurulmuş büyük matbaa tesislerinde gerekli hürmet ve ihtimam gösterilerek neşredilen Tevâfuklu Kur'ân-ı Kerim, yine titiz bir çalışmanın neticesi olarak Android Cihazlara yüklenmek için Google Play Store'da yerini aldı.

Kur’ân-ı Kerîm'i yeni öğrenen her yaştan insanımız, artık rahatlıkla Kur’ân okuyabilmektedir.

YENİLİKLER

Yeni Baştan Tasarladık
Kur'an-ı Kerim'in güzeliklerini yansıtabilecek yeni ve sade bir tasarım anlayışıyla uygulamamızı yeni baştan tasarladık.
Bir bakışta Surenin nerede nazil olduğunu, kaç ayet olduğunuve hangi cüzde olduğunu görebileceksiniz. Okumak istediğiniz Sure, Sayfa veya Cüz'e ulaşmak çok kolay. Hepsi tek sayfada. Ayrıca Cüzlerin istediğiniz hizbine anasayfadan gidebileceksiniz.

Kullanıcı Dostu Okuma Özellikleri
Görselliğiyle Kur'an’a sade ve şık bir nazarla bakmanızı, okurken dahi sayfa yapınızı kişiselleştirebilecek seçenekleri kullanmanızı sağlar. Sayfa zemin rengi, ekran parlaklık seviyesi belirleme, okudukça açık kalacak ekran ve meal geçişi gibi özelliklerle kullanıcı dostu bir programınız olacak.

Daha Keskin Harfler Daha Net Sayfalar
Tevafuklu Kur'an-ı Kerim'in şirin hattını daha keskin ve daha yüksek çözünürlükte okuyacak ama cihazınızın hafızasında daha az yer ayıracaksınız. Zenginleşen ama sistem kaynaklarını daha az kullanan hızlı bir tecrübe.

Daha Fazla Hafız
1-İshak Danış
2-Abdussamed
3-Sudeys
4-Gamidi
5-Kabe İmamları
6-Medine İmamları

Akıllı Miklep
Hatim ve ezberlerinizi hatta Kurani araştırmalarınızı yaparken kullanabileceğiniz ayrı ayrı ayraçlar barındıran miklep.

İndirme Yöneticisi
Tüm veritabanını indirme sürecini kontrol edebileceğiniz dahili indirme yöneticisi.

Hafız Modu ve Dinleme Sayfası
Artık istediğiniz sayfaları istediğiniz kadar tekrar okuyabilecek, isterseniz bu sayede çok hızlı ezberler yapabileceksiniz.
İstediğiniz hocayı sayfa okuma modundan seçip dinleyebilir, bu dinlemeyi daha sonra tekrar dinlemek için favori listenize ekleyebilirsiniz.

Okuma Özellikleri
Siz Kuran'ı okurken biz sık kullanacağız özellikleri iki tıklamayla sayfanın altından ve üstünden gelen alanlara yerleştirdik. (Meale geçiş, ayraç, sayfa rengi ve ışığı değiştirme, sesli dinleme vs.)

Not: Tema ve Dil seçenekleri aktif değil. Güncellemeyle birlikte aktif olacak.

Tevafuk nedir? “Kur’an’daki tevafuk mucizesi” tabiri ile anlatılmak istenen nedir?

Tevafuk, iki şeyin birbirine uygun ve denk gelmesi demektir. Özellikle tesadüfe, başı boşluğa verilme ihtimali olmayan ve arkasında İlâhî bir kasıt ve iradenin varlığı hissedilen denk gelmelere “tevafuk” denir.
Kur’an’daki tevafuk mucizesi ise, Kur’an’da bulunan toplam 2806 adet “Allah” lafzının bazı müstesnalar hariç birbiriyle tevafuk etmesidir. Kur’an’ın 604 sayfasının çoğunda “Allah” lafzı mükerrer olarak geçmektedir.
Bu lafızlar, har sayfada ya alt alta, ya karşılıklı sayfalarda üst üste, ya da bir yaprağın iki sayfasında sırt sırta gelerek, ya da sayfalar arasında birbirine tevafuk etmektedir. Rab, Kur’an ve Resul kelimelerinde de aynı tevafuk olduğu gibi daha başka tevafuk çeşitleri de vardır.Muhtasar Meâl

Muhtasar Meâl, hemen hemen her sahîfesinde, asrımızın imamı Bedîüzzamân Hazretlerinin te’lîf ettiği Risâle-i Nûr Külliyâtındaki îzahlarını ilgili âyetlere hâşiyeler halinde vermesinden dolayı sahasında ilk ve tek. Muhtasar Meâl, 1930’larda Rumûzât-ı Semâniye isimli eserinde ‘tevâfuklu ve hâşiyeli’ bir Kur’ân’dan bahseden Bedîüzzamân Hazretleri’nin aynı zamanda tarihî bir vasiyetidir. Bu hâliyle Muhtasar Meâl, okuyanlarla Kur’ân arasında manevî ve sarsılmaz bağlar kurmakta, hem Kur’ân’ın göze hitap eden i’câzı olan ‘tevâfuk’ ile kalp âlemini nûrlandırmakta, hem de Kur’ân’ın sonsuz hakîkatlerinden latîf katreler takdîm ederek fikir dünyâmıza zenginlik kazandırmaktadır.
LETTERS OF Quran, Ahmed Husrev Altınbasak Line, Khairat Publications

Quran Azimüşşan reverence required in established large printing facility for printing and diligence showing emitted LETTERS OF Quran, again took his place on the Google Play Store to install the Android Device as a result of a meticulous study.
 
Quran and people of all ages learn new, can now easily read the Qur'an.

INNOVATIONS

We redesign
Holy Koran and a simple design with a new understanding of our practices to reflect the beauties we have designed a new beginning.
Surah was revealed at a glance where you will be able to see that in a few verses which juz olduğunuv. Sure you want to read a page or Juz very easy to reach. All on one page. Juz also be able to go to the homepage of the faction you want.

Reading User-Friendly Features
Your look simple and stylish visuals with a superficial Koran allows you to use options to personalize your page structure even while studying. Page background color, specify the screen brightness level, meaning users with features such as screen transition and will remain open friendliness that you read your program.

Sharper Sharper Letters Pages
THE LETTERS will read the Holy Koran cute line sharper and higher resolution but will allocate less space on your device's memory. enriching experience using a quick but less system resources.

More Hafiz
The first client-Isaac
2-Abdussamed
3-Sudeys
4-I Gamii
5-Kaba Imams
6-Medina Imams

Smart Miklep
Hatim and even memorized the Qur'an separate brackets hosting miklep can use when your research.

Download Manager
All database built-in download manager you can control the download process.

Hafiz Mode and Running Page
Now, as you can read again the pages you want, you can do so very quickly if you want to memorize.
Select the page you can listen to the teacher reading mode you want, you can add this to your favorites list to listen to listen again later.

Reading Features
As you read the Quran, we place the area under and over the coming two-page with the click of features we use often. (Meal transition to braces, page change color and light, listening to audio, etc.)

Note: Themes and language options are not active. Updating will be active together.

What Tewafuq? "Conformity miracle in the Koran," What is meant by the term?

Tewafuq, suitable and equivalent means two things come together. Especially coincidence, given the possibility of non-cavity head and behind divine intent and the will to coincide presence felt "conformity" is called.
The miracle of the Qur'an Tewafuq, total 2806 pieces found in the Qur'an, "Allah" is not the letter of Tewafuq with each other except for some exceptions. Most of the 604 pages of the Qur'an "Allah" is referred to as repetitive wording.
This lafız, Har and below or on the page or pages in mutual superposition, or come back to back, two pages on one sheet, or between pages is another Tewafuq. Lord, as the same Tewafuq in the Quran and there is also another word Rasul Tewafuq varieties.TEWAFUQ

TEWAFUQ, in almost every prophecies, our century of Hazrat Imam Nursi Te'lîf Watch the Risala-i Nur Hasim are due not explain the case to the relevant verses in the corpus of the field in the first and a single. TEWAFUQ 1930s Rumûzât-i declaring the footnoes in his book 'THE LETTERS and hâşiyel' is a Qur'an that mention Hazrat Bediuzzaman is also a historical legacy. In this case the TEWAFUQ, to establish spiritual and unshakable bonds between the Qur'an those who read both the i'câzı appealing to the eye of the Qur'an 'Tewafuq' being with nûrlandır the heart realm, both by can introduce Latif katrina are the Qur'an eternal truths It brings a wealth of insight Earth.
Read more
Collapse
4.4
11,465 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Bazı hatalar giderildi
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
August 4, 2016
Size
12M
Installs
500,000+
Current Version
3.0
Requires Android
3.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hayrat Neşriyat
Developer
Cumhuriyet Mah. Aşıkveysel Cd.No:72 Küçükçekmece / İstanbul Türkiye
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.