Tecvidli Kuran Elifbası

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

“Sizin en hayırlı olanınız Kur’ân’ı öğrenen ve öğretendir.”

Bu uygulama ile kendi başınıza Kur'an-ı Kerimi güzelce okumayı öğrenebilirsiniz.
Uygulama hem tabletler hemde telefonlarda çalışacak şekilde hazırlanmıştır.

Bu uygulama Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında yapılan protokol çerçevesinde "Eğitimde FATİH Projesi” kapsamında kısa adı EBA olan Eğitim Bilişim Ağı’nda yayınlanmak üzere hazırlanmış daha sonra tüm Android kullanıcılarının kullanımına sunulmuştur.

Uygulamanın kullanımı çok kolaydır.
Arapça harf yada kelimelerin üzerine tıkladığınızda doğru okunuşunu dinleyebilirsiniz.
Türkçe açıklamaları dinlemek için metin üzerinde parmağınızı bir süre basılı tutunuz.


Efendimiz (sav) bir hadis-i şeriflerinde;
“Sizin en hayırlı olanınız Kur’ân’ı öğrenen ve öğretendir.” (Buhârî, Fezâilü’l–Kur’ân 21) buyurur.

Bir başka hadis-i şeriflerinde ise;
“Kur’an okuyan mü’min, kokusu hoş ve tadı güzel portakal gibidir. Kur’an okumayan mü’min de, tadı güzel olup kokusu olmayan kuru hurma gibidir. Kur’an okuyan münafık, kokusu güzel ve tadı acı olan reyhan bitkisi gibidir. Kur’an okumayan münafık ise, kokusu olmayan ve tadı acı olan Ebu Cehil karpuzu gibidir.” (Buhari, Müslim, Nesai ve İbn Mace) buyurmaktadırlar.

Yine bir hadis-i şeriflerinde;
“Kim Allahın kitabından bir harf okursa, onun için bir hasene (sevap) vardır. Her hasene için ise, on misli sevap vardır. Ben “Elif, Lam, Mim” bir harftir demiyorum. “Elif” bir harf, “Lam” bir harf, “Mim” bir harftir.” (Tirmizi)
Buyurmakla Kur’ân öğrenmenin önem ve ehemmiyetini beyan etmişlerdir.

Rabbim sevdiği ve razı olduğu şekilde Kur'anın sırlarını anlamayı, Onunla amel etmeyi ve her zaman ona hizmet edebilmeyi cümlemize nasip etsin. Amin.


Etiketler: Kuran, Elifba, Sesli Elifba, Tecvit, Tecvid, Elifbe, Hayrat, Kuran Öğrenme, Tecvidli Kuran Öğrenme, Hay Teknoloji
"You learn the Qur'an and teach you which is better."

With this application you install on your own, you can learn to read Quran beautifully.
Both tablets and in applications in the phone is intended to operate.

This application Ministry of National Education Innovation and Educational Technology with the General Directorate Charity Foundation between Under the protocol in Education "Fatih Project" short name EBA Education, which Information Network to be published in prepared then all Android users are available to.

Application is very easy to use.
When you click on the Arabic letters or words you can listen to the correct pronunciation.
Turkish explanations for some time to listen and hold your finger over the text.


Prophet Muhammad (PBUH) in a hadith;
"You learn the Qur'an and teach you which is better." (Bukhari, Fezâilü'l-Qur'an 21) tells us.

In another hadith, the;
"Believer who reads the Qur'an, the smell is pleasant and nice to taste like oranges. The believer reading the Koran, the taste is nice and does not smell like dry dates. Hypocrites who read the Koran, smell good and taste is like bitter sweet basil plants. Hypocrites who read the Koran, however, does not smell and the taste of bitter melon is as Abu Jahl. "(Bukhari, Muslim, Nasai and Ibn Majah) are commanded.

In another hadith;
"If you read one letter from the book of Allah, for him to hase (reward) is. For each hasena, there are ten-fold reward. I "Alif, Lam, Meem" is a letter I'm not saying. "Alif" is a letter "Lam" a letter "Meem" is a letter. "(Tirmidhi)
Here the importance of learning the Qur'an, but declared and significance.

Lord likes and is willing to understand the secrets of the Qur'an, does not act her to serve her sentence, and always bless us. Amen.


Tags: Quran, Elifba, Voice Elifba, Recitation, Tajwid, Elifba, Charity, Quran Learning, Quran Learning Tecvidl Hay Technology
Read more
Collapse
4.7
5,901 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Google Play için gerekli güncellemeler yapıldı
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
January 8, 2018
Size
48M
Installs
100,000+
Current Version
Varies with device
Requires Android
Varies with device
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hayrat Neşriyat
Developer
Cumhuriyet Mah. Aşıkveysel Cd.No:72 Küçükçekmece / İstanbul Türkiye
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.