Růženec se slovem Božím

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Tato aplikace vychází z drobné knížky Růženec z nakladatelství Paulínky. Byla však
částečně pozměněna – rozšířena o popis struktury modlitby růžence a několik dalších modliteb. Nejedná se jen o tradiční růženec; aplikace nabízí i modlitbu růžence s úryvky Písma pro každý den v týdnu. Na žádosti mnoha lidí, kteří se nemají s kým modlit, se připravuje i audio stopa (ve spolupráci s Radiem Proglas).

Chcete-li získat tištěnou verzi aplikace, můžete si ji objednat v e-shopu Paulínky nebo v knihkupectvích s nabídkou křesťanské literatury:
https://www.paulinky.cz/obchod/produkt/Ruzenec-Paulinky.html

Na Radiu Proglas naladíte modlitbu růžence v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18:00. Modlitbu živého růžence v úterý (bolestný), ve čtvrtek (růženec světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22:30. Do modlitby Živého růžence se můžete zapojit i Vy. Stačí když se dovoláte během modlitby (tedy mezi 22:30 a 23.00) na telefonní číslo
+420543217242

Výběr textu:
Anna Penna FSP
© Nakladatelství PAULÍNKY, 2010
Petrská 9, 110 00 Praha 1
This application is based on the small booklet Rosenec from Pauline Publishing House. It was, however
partially modified - extended by a description of the rosary's prayer structure and several other prayers. This is not just a traditional rosary; The application also offers a rosary's prayer with Scripture snippets for every day of the week. At the request of many people who have no one to pray with, an audio track is being prepared (in collaboration with Radio Proglas).

To obtain a printed version of the application, you can order it at the Pauline e-shop or bookstores offering Christian literature:
https://www.paulinky.cz/obchod/produkt/Ruzenec-Paulinky.html

On Radius Proglas you tune the rosary's prayer on Monday (joyful) and on Wednesday (famous) at 6pm. Prayer of the living Rosary on Tuesday (painful), Thursday (rosary light), Friday (painful) and Saturday (famous) from 22:30. You can also join the Live Rosary prayer. Just call a phone number during a prayer (that is, between 22:30 and 23:00)
+420543217242

Text selection:
Anna Penna FSP
© PAULÍNKA Publishing House, 2010
Petrská 9, 110 00 Prague 1
Read more
Collapse
5.0
12 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Drobná korektura textů.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
January 7, 2019
Size
4.4M
Installs
1,000+
Current Version
1.1
Requires Android
4.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Paulínky
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.