Křížová cesta se sv. Pavlem

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Tato aplikace vychází z tištěné křížové cesty se stejným názvem, kterou vydalo nakladatelství Paulínky k Roku sv. Pavla (29. 6. 2008 – 29. 6. 2009). Jejím autorem je kněz a biblista Angelo Scarano, S.S.L., Th.D. 

Tato křížová cesta je netypická už tím, že pojmenování jednotlivých zastavení přesně neodpovídají názvům zaužívaným. A navíc obsahuje patnáct zastavení, tedy i ono poslední – vzkříšení. Neobsahuje ani tradiční invokace v úvodu a na závěr.

Mohla by se dokonce jmenovat Křížová cesta apoštola Pavla. Původní název je však vhodnější, protože naznačuje, že Pavel je „pouze“ jakýmsi průvodcem. Ve světle jeho slov se pokusíme nově objevit tajemství Kristova kříže. Tento bývalý farizej přijal Krista se všemi důsledky, a tak se stal privilegovaným svědkem nejen Krista vzkříšeného, ale i trpícího: vždyť on nesl na svém těle Ježíšovy jizvy.
This application is based on a printed crossword with the same name published by the Pauline Publishing House at the Year of St. John the Baptist. Pavla (29. 6. 2008 - 29. 6. 2009). Its author is the priest and biblist, Angelo Scarano, S.S.L., Th.D.

This catholic path is unusual even though the names of the individual stops do not exactly match the names used. In addition, it contains fifteen stops, that is, the last one - the resurrection. It does not even include traditional invocation in the introduction and at the end.

It could even be called the Crusade of the Apostle Paul. However, the original name is more appropriate because it indicates that Paul is "only" a guide. In the light of his words, we will try to reveal the mystery of Christ's cross again. This former Pharisee accepted Christ with all the consequences, and thus became a privileged witness not only of the risen Christ, but also of the suffering: for he had carried on his body Jesus' scars.
Read more
Collapse
5.0
7 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Oprava tichého režimu.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 8, 2020
Size
2.4M
Installs
500+
Current Version
1.1
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Paulínky
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.