CZmoudil

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Jedná se o rozšíření úspěšné aplikace Čistý komín, kterou vytvořila společnost Čisté nebe v roce 2013, a do které uživatelé nahrávali stovky fotek ročně. Aplikace CZmoudil obsahuje mapový podklad, kam mohou uživatelé nahrávat fotografie "čmoudících" - tedy extrémně a zřetelně ovzduší znečišťujících – automobilů, komínů a průmyslových objektů, které jsou již na mapě vyznačeny (data poskytl Český hydrometeorologický ústav) – uživatel tedy jen klikne na daný objekt a nahraje k němu svou fotografii.

Aplikace CZmoudil umožňuje uživatelům vytvořit mapu znečištění ovzduší pocházejícího z různých zdrojů (lokální topeniště, doprava, průmysl), a také slouží jako platforma, kde je možné shromažďovat fotografie nestandardních situací ať už průmyslových objektů, vozidel či domů, což poté může posloužit jako podklad pro zahájení dalších kroků. K aplikaci je také vytvořena webová stránka (www.czmoudil.cz), kde naleznete popis projektu, jeho cíle a informace o problematice (znečištění ovzduší z automobilů, lokálních topenišť a průmyslu). Na této webové stránce se mohou zastupitelé obcí či pracovníci institucí přihlásit k odběru měsíčního shrnutí nově nahraných fotografií ve vybrané lokalitě.

Jak přidat zdroj znečištění?
Vyfoťte nebo přidejte z fotogalerie fotku zdroje znečištění ovzduší. Kliknutím na tlačítko "+" přidáte fotografii, kterou zařadíte do jedné ze tří kategorií - komíny, výfuky, průmysl. Velké stacionární zdroje jsou již na mapě vyznačeny, stačí tedy jen kliknout na vybraný objekt a nahrát k němu fotografii.

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.
This is an extension of the successful Clean Chimney application, created by Clean Sky in 2013, to which users upload hundreds of photos a year. The CZmoudil application contains a map base where users can upload photos of "sniffing" - ie extremely and clearly air polluting - cars, chimneys and industrial buildings, which are already marked on the map (data provided by the Czech Hydrometeorological Institute) - the user just clicks on the object and uploads his photo to him.

The CZmoudil application allows users to create a map of air pollution from various sources (local heating, transport, industry), and also serves as a platform where it is possible to collect photos of non-standard situations of industrial buildings, vehicles or houses, which can then serve as a basis for start the next steps. A website has also been created for the application (www.czmoudil.cz), where you will find a description of the project, its objectives and information on the issue (air pollution from cars, local heating plants and industry). On this website, representatives of municipalities or employees of institutions can subscribe to receive a monthly summary of newly uploaded photos in the selected location.

How to add a source of pollution?
Take a photo or add a photo of the air pollution source from the photo gallery. Click on the "+" button to add a photo that you will place in one of three categories - chimneys, exhausts, industry. Large stationary sources are already marked on the map, so just click on the selected object and upload a photo to it.

The project is implemented with the financial support of the statutory city of Ostrava.
Read more
Collapse
2.1
307 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Opraveno zobrazování fotografií
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
May 15, 2021
Size
8.7M
Installs
10,000+
Current Version
3.0.8
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Stanislav Ubík
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.