Čistý komín 2.0

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Mobilní aplikace Čistý komín je nástroj, díky kterému můžete přidávat fotografie kouřících komínů na mapu České republiky a tvořit tak společně mapu „špindírů-komínů“.

Webová a mobilní aplikace Čistý komín si klade za cíl motivovat veřejnost ke zlepšení způsobu vytápění v domácnostech. Čistý komín je prostředkem k poukázání na problém lokálních topenišť a jeho výstupy nejsou právně závazné.

Webová aplikace je dostupná na www.cisty-komin.cz
Iniciátorem projektu je nezisková organizace Čisté nebe, jejímž posláním je prosazovat právo obyvatel Ostravska na čistý vzduch (www.cistenebe.cz).

Jak přidat komín?
Vyfoťte nebo přidejte z fotogalerie fotku kouřícího komínu. Podržením a přetažením ikony na mapě můžete přidat fotku ke konkrétnímu místu na mapě.

Mapa
Zobrazte si, jak jsou na tom s čistotou kouře vycházejícího z komína v jednotlivých obcích a městech České republiky.

Více na www.cisty-komin.cz
Mobile Application Clean chimney is a tool that lets you add photos smokestacks on the map of Czech Republic and thus create together a map "slut-chimney".

Web and mobile app to read chimney seeks to motivate the public to improve the way in household heating. Čistý chimney is a means to highlight the problem of local heating and the outputs are not legally binding.

The Web application is available at www.cisty-komin.cz
The initiator of the project is a nonprofit organization Clean Sky, whose mission is to promote people's right to clean air Ostrava (www.cistenebe.cz).

How to add a chimney?
Take a photo or add a photo gallery of the smoking chimney. Holding and dragging icons on the map, you can add a photo to a specific location on a map.

Map
See how they are doing on the purity of smoke coming from the chimney in the different municipalities and cities of the Czech Republic.

More on www.cisty-komin.cz
Read more
Collapse
2.2
304 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Updated
November 9, 2018
Size
3.5M
Installs
10,000+
Current Version
2.1.1
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Stanislav Ubík
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.