Dla wielu czytelników mogą być szczególnie interesujące fragmenty mniej znanych pamiętników, jak choćby Marii Walewskiej czy polskich dam, z Litwy w 1812 roku, "sensacyjnego" powrotu z Rosji czy z początków kontaktów między Polakami a Bonapartym.
Wybór został podzielony na dziesięć części w układzie przedmiotowym oraz uzupełniony kalendarium wydarzeń epoki napoleońskiej istotnych z polskiej perspektywy oraz kalendarium pobytów Napoleona na ziemiach dawnej i obecnej Rzeczypospolitej. Całości dopełnia bogaty materiał ikonograficzny (około 250 ilustracji), przypisy oraz noty biograficzne o autorach i ważniejszych postaciach.
Andrzej Pochodaj – ur. w 1968 r., z zamiłowania żeglarz i podróżnik, z wykształcenia historyk sztuki, literatury i idei, absolwent i były pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego. Epoką napoleońską interesuje się „od zawsze”. Opowiadał o niej na maturze, obronił pracę magisterską zatytułowaną Legenda napoleońska w sztuce polskiej do 1918 roku, a w roku 2002 r. doktoryzował się na podstawie dysertacji Legenda Napoleona I Bonaparte w kulturze polskiego romantyzmu.