Nová Botanika 2020/2: Váš průvodce světem rostlin

· 2020 Book 2 · Botanica Nova, z. s.
Ebook
52
Pages

About this ebook

Obsah Nové Botaniky 2020/2

Editorial

Nové druhy rostlin

Odhaduje se, že 20–40 % z přibližně 450 tisíc druhů krytosemenných rostlin rostoucích na naší planetě je ohroženo vyhynutím. Ročně je nově objeveno a popsáno kolem 2000 nových rostlinných druhů, z nichž mnohé patří právě mezi ohrožené rostliny. Pojďme si představit některé z nejnovějších objevů. Kde rostou a čím jsou zajímavé?

Borůvky, brusinky a jejich příbuzní

Kdo by alespoň jedenkrát neochutnal borůvky? Borůvky, brusinky a klikvy jsou známé rostliny nejen z naší přírody, ale i u nás jsou již dlouho dobře známy a pěstovány cizokrajné druhy, jako je borůvka chocholičnatá (tzv. kanadská borůvka). Tyto rostliny patří do stejné čeledi jako vřes a nalezneme je v řadě čajových směsí či doplňků stravy. Jaké mohou být jejich účinky?

Dračinec rumělkový, třetihorní relikt ostrova Sokotra

Znáte dračince? U nás hojně pěstovaná pokojová rostlina dračinec vroubený je v porovnání s dračincem rumělkovým (zdrojem tzv. dračí krve) z ostrova Sokotry doslova trpaslík. Stromy dračince rumělkového dorůstají výšky 5–7 metrů, ale mohou dosáhnout až 12 metrů. Populace dračinců na ostrově však stárne a chybí jí přirozená obnova. Jak je to možné, k čemu jsou dračince využívány a jak se na záchranném programu podílí Mendelova univerzita, se dozvíte v tomto článku.

Nové poznatky o vývoji stopkovýtrusých hub

Obzvláště v podzimních měsících se houby ocitají v hledáčku mnoha náruživých sběračů. Málokdo z nich však ví, že jejich evoluční historie byla ještě donedávna nedostatečně prozkoumána. Vývojově nejstarší stopkovýtrusé houby pocházejí již z období druhohor. Jak se mění pohled vědců na vývoj hub ve světle nejnovějších poznatků, vám prozradíme v dalším díle seriálu Zajímavé vědecké projekty.

Pšenice jednozrnka - nejstarší pěstovaná pšenice s nižším obsahem lepku

Nejznámějším a také nejvíce pěstovaným druhem pšenice je hexaploidní pšenice setá. Pšenice jednozrnka je starobylý diploidní druh, který je spojován s počátky zemědělské činnosti již před více než 11 tisíci lety. Odkud pochází, jak se šířila a jakou úlohu sehráli v jejím šlechtění čeští vědci?

Kakaovník pravý, kakao a čokoláda

Kakaovník pravý, pocházející z Jižní Ameriky, byl využíván již dávno starými kulturami Olméků, Mayů i Aztéků. Zdroj kakaových bobů, kakaa a čokolády se rozšířil do tropů celého světa a poutá pozornost i svými účinky na zdraví. To, že patří do čeledi slézovité jako třeba sléz či topolovka, by si tipnul málokdo, ale možná jste četli o třech typech zvaných Criollo, Forastero a Trinitario. Pojďme se společně dozvědět více o rostlině, která si vysloužila latinské jméno značící pokrm bohů.

Za rostlinami do Patagonie. Jižní výspa Argentiny, ledovec Perito Moreno a NP Torres del Paine v Chile

V jarním čísle jsme poprvé zamířili do And, kde jsme poznali flóru sopek v Chile. Tentokrát se vydáme k ledovcům a do národních parků Argentiny i Chile, kde nás čeká řada zajímavých druhů alpínek především ze čtyř rostlinných čeledí: hvězdnicovité, miříkovité, bobovité a sporýšovité. A navíc zde horská květena dosahuje hladiny moře, takže pozoruhodné horské, antarkto-alpinské stepi můžete pohodlně najít v rovině.

Vonné látky kadidlovníku a myrhovníku

Kadidlo a myrha jsou vonné látky pryskyřičného původu, které jsou používány již od starověku. Uvádí se, že kadidlo neboli olibanum bylo tak vzácné, že se vyvažovalo zlatem. Pryskyřice kadidlovníku posvátného se spolu s myrhovníkem pravým pálila v chrámech po celém světě – v antickém Římě, v Egyptě i na Blízkém východě, odkud stromy pocházejí. Podívejme se na ně blíže.

Perovskie lebedolistá a její farmakologický potenciál

Asijská rostlina, u nás pěstovaná jako okrasná, s tajuplným názvem perovskie lebedolistá, byla využívána jako léčivka v tradiční medicíně. V současnosti proběhla řada studií ukazujících její protizánětlivé, posilující a antiseptické účinky, a některé studie dokonce naznačují, že by mohla zlepšovat kognitivní funkce u pacientů s Alzheimerovou nemocí. Dočkáme se jejího širšího využití?

Exotické rostliny východní Asie. 4. díl

V zahradnictvích se setkáváme se stále větším sortimentem cizokrajných rostlinných druhů, z nichž mnohé jsou v našich podmínkách obtížně pěstovatelné. V tomto díle seriálu Rostliny všech koutů světa se zaměříme na čtyři východoasijské druhy, jejichž pěstování bylo již v našich podmínkách vyzkoušeno a zdařilo se. Představíme si podezřeň, popelivku, čechravu a ptačí zob a dozvíte se také, jak na to.

Fotosyntéza a prostředí

Fotosyntéza. Slovo důvěrně známé již ze střední školy. Právě díky ní může vůbec existovat život na Zemi v dnešní podobě. Fotosyntéza je složitý a několikastupňový proces, který vznikl dle odhadu vědců před 3,4 miliardy let, ale pro většinu tehdejších organismů byl vznikající kyslík toxický. Jak se s tím snažily vyrovnávat rostliny, které uspěly a jaké adaptace byly u nich úspěšné? A co jsou to C3 a C4 rostliny?

Není choroš jako choroš: troudnatec, kořenovník a další

V tomto, již posledním díle seriálu Tajemství světa hub představujícím houby nejen Průhonického parku se autoři věnují dalším téměř neznámým druhům chorošovitých hub, které mohou mít protirakovinné a antimikrobiální účinky. Seznamte se s nimi i vy.

Neviditelní kosmonauti. 6. díl. Řasa parožnatka (Chara sp.)

Vznik mnohobuněčných fotosyntetizujících (mikro)organismů a jejich přechod z vodního prostředí na souš vyžadoval řadu adaptací, jednou z nichž byla i schopnost orientace růstu a vývoje v prostředí s pro nás běžnou gravitací 1 g. Jak se s tímto problémem vyrovnala řasa parožnatka a zda by byla schopna růst i na Měsíci, se dozvíte v dalším pokračování seriálu Z jiných světů.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně

V pokračování seriálu, v němž vám představujeme botanické zahrady a arboreta České republiky, se vydáme tentokrát do Brna a povíme si, v čem je specifická Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Mezi 3500 druhy rostlin najdeme zástupce mnoha druhů zajímavých rostlin z celého světa, mezi unikátní expozice však patří část věnovaná jedinečné flóře a vegetaci jižní Moravy.

Jakon - funkční potravina z And

Andy jsou jedním z nejvýznamnějších center biodiverzity na světě. V předchozím čísle jsme se věnovali lilku bramboru, který své úspěšné tažení světem na náš stůl započal právě zde, v Andách. Další, ovšem poněkud méně známou rostlinou, kterou vám nyní představíme, je jakon, který tvořil součást výživy a tradiční medicíny v Andách již od předinckých dob. Zkusíte vypěstovat jeho hlízy i u nás?

Rate this ebook

Tell us what you think.

Reading information

Smartphones and tablets
Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.
Laptops and computers
You can listen to audiobooks purchased on Google Play using your computer's web browser.
eReaders and other devices
To read on e-ink devices like Kobo eReaders, you'll need to download a file and transfer it to your device. Follow the detailed Help Center instructions to transfer the files to supported eReaders.