Getting Started with Arduino: Edition 2

"O'Reilly Media, Inc."
35
Free sample

Arduino is the open-source electronics prototyping platform that’s taken the design and hobbyist world by storm. This thorough introduction, updated for Arduino 1.0, gives you lots of ideas for projects and helps you work with them right away. From getting organized to putting the final touches on your prototype, all the information you need is here!

Inside, you’ll learn about:

  • Interaction design and physical computing
  • The Arduino hardware and software development environment
  • Basics of electricity and electronics
  • Prototyping on a solderless breadboard
  • Drawing a schematic diagram

Getting started with Arduino is a snap. To use the introductory examples in this guide, all you need an Arduino Uno or earlier model, along with USB A-B cable and an LED. The easy-to-use Arduino development environment is free to download.

Join hundreds of thousands of hobbyists who have discovered this incredible (and educational) platform. Written by the co-founder of the Arduino project, Getting Started with Arduino gets you in on all the fun!

Read more

About the author

Massimo Banzi is the co-founder of the Arduino project and has worked for clients such as: Prada, Artemide, Persol, Whirlpool, V&A Museum and Adidas. He spent 4 years at the Interaction Design Institute Ivrea as Associate Professor. Massimo has taught workshops and has been a guest speaker at institutions like: Architectural Association - London, Hochschule f r Gestaltung und Kunst Basel, Hochschule f r Gestaltung Schw bisch Gm nd, FH Potsdam, Domus Academy, Medialab Madrid, Escola Superior de Disseny Barcelona, ARS Electronica Linz, Mediamatic Amsterdam, Doors of Perception Amsterdam.Before joining IDII he was CTO for the Seat Ventures incubator. He spent many years working as a software architect, both in Milan and London, on projects for clients like Italia Online, Sapient, Labour Party, BT, MCI WorldCom, SmithKlineBeecham, Storagetek, BSkyB and boo.com.

Read more
3.9
35 total
Loading...

Additional Information

Publisher
"O'Reilly Media, Inc."
Read more
Published on
Sep 6, 2011
Read more
Pages
130
Read more
ISBN
9781449317188
Read more
Language
English
Read more
Genres
Computers / Computer Engineering
Computers / Internet / General
Computers / Networking / Hardware
Computers / Programming Languages / General
Read more
Content Protection
This content is DRM free.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Eligible for Family Library

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Coming to grips with C++11 and C++14 is more than a matter of familiarizing yourself with the features they introduce (e.g., auto type declarations, move semantics, lambda expressions, and concurrency support). The challenge is learning to use those features effectively—so that your software is correct, efficient, maintainable, and portable. That’s where this practical book comes in. It describes how to write truly great software using C++11 and C++14—i.e. using modern C++.

Topics include:

The pros and cons of braced initialization, noexcept specifications, perfect forwarding, and smart pointer make functionsThe relationships among std::move, std::forward, rvalue references, and universal referencesTechniques for writing clear, correct, effective lambda expressionsHow std::atomic differs from volatile, how each should be used, and how they relate to C++'s concurrency APIHow best practices in "old" C++ programming (i.e., C++98) require revision for software development in modern C++

Effective Modern C++ follows the proven guideline-based, example-driven format of Scott Meyers' earlier books, but covers entirely new material.

"After I learned the C++ basics, I then learned how to use C++ in production code from Meyer's series of Effective C++ books. Effective Modern C++ is the most important how-to book for advice on key guidelines, styles, and idioms to use modern C++ effectively and well. Don't own it yet? Buy this one. Now".
-- Herb Sutter, Chair of ISO C++ Standards Committee and C++ Software Architect at Microsoft

Prepare with the only official study guide for the CWNA-106

The CWNA: Certified Wireless Network Administrator OfficialStudy Guide: Exam CWNA-106 is the officially endorsed CWNA testprep for the leading wireless certification. Expert authors andCWNEs David D. Coleman and David A. Westcott guide readers throughthe skills and concepts candidates need to know for the exam, usinghands-on methods to convey an in-depth understanding of wirelessnetwork administration. Readers should have a basic knowledge ofRadio Frequency behavior, experience with WLAN hardware peripheralsand protocols, and an interest in designing, installing, andmanaging wireless networks.

Wireless technology is taking over the tech industry, and thedemand for competent, certified professionals is far outpacing thesupply. A CWNA certification denotes advanced-level proficiency inthe field, with a complete understanding of wireless LANcomponents, features, and function—but the only way to passthe exam is to truly understand the material, not just the talkingpoints. The CWNA: Certified Wireless Network AdministratorOfficial Study Guide thoroughly covers each exam objective, andincludes review questions, assessment tests, and exercises to testyour skills. Topics include:

Radio Frequency technologies, regulations, and standards802.11 protocolsNetwork implementation and security802.11 RF site surveying

Readers also get access to a suite of study tools including anelectronic test engine with hundreds or practice test questions,electronic flashcards, exercise peripherals, and industry WhitePapers, which serve as valuable backup references. In preparing forthe CWNA-106 exam, the ideal study guide should cover all of theexam topics in depth—CWNA: Certified Wireless NetworkAdministrator Official Study Guide does just that, making it anexcellent, comprehensive study guide.

Coşku, zekâdan daha önemlidir.

Albert Einstein

Çocuklar oyun oynar, bozar, kırar ama sonra geri yapıştırır. Yapışkan tutmasa bile nesne yeni bir kimlik ile karşınıza çıkar. Kalem olur kule, kutu olur tepe. Çocukların en sevdiği oyunlardan biri evde ne kadar eşya varsa onlarla upuzun bir kule yapmaktır. Yetişkinler bile çocukların yanında kendilerini bir anda en uzun Legoları ararken bulur. Bu çocuklar biraz daha büyüdükçe ev robotlarını merak etmeye başlar. İşte o zaman ev robotları onlar için yeni bozulacak oyuncak, aileler için de en yüksek rafa saklanacak aletler olurlar. Bu olayı anlatmak için kullanılacak en açık terim kurcalamak.

Çocuklar oyun oynarken kurcalar bozmaz.

Bu çocuklar genç oldukları zaman ise ters mühendisliği kullanarak çocukluk deneyimlerini kullanarak kendi robotlarını yapar. Kabloları alır bu sefer de alet tamir kutusundan tornavida ile kendi istedikleri yardımcıları yaratırlar. Uzun yıllardır gençler ile çalışıyor ve onların başarılarına tanık oluyoruz. Neredeyse her gün eski yeni fark etmeden öğrencilerin yeni fikirlerini dinliyor ve şu anki ve gelecek nesil ile çalışmaktan daha çok keyif alıyoruz. Kendi düşünce sistemleri ile dünyanın yedi problemine akla gelemeyecek kadar güzel çözümler sunuyor ve bu kitabı çevirmeyi daha da zevkli hale getiriyorlar. Bu özellikleri ile beraber buldukları kaynakları paylaşımcı bir ortamda birbirilerine göstermeleri ise takım çalışması yaptıklarının bir kanıtı oluyor.

Özellikle son yıllarda robot ve bilişim yarışmaları arttıkça çalışma alanları da genişliyor. Bu noktada takım çalışması ile gençlerin hem sosyalleşebilecekleri hem de alternatif kaynakları tanıyabilecekleri ortamlar oluşuyor. Teknolojik ve sosyal yanları dışında her şeyin robotunun yapılabileceğine inanıyoruz. Özellikle günlük hayatımızda deneyimlediğimiz problemlere düşündüğümüzden daha çabuk ve pratik çözümler sunabilirler. Çizgi filmlerde izlediğimiz çoğu robot yapılmış ve çocuklarımızın hayatlarında yer edinmiş halde. Bunu da geçen sene robotiks kurslarında öğrencilerimizin kendi inşa ettikleri robotları doğaçlama yöntemlerle ofiste kullandıklarında gözlemledik. Tekerlekli kitaplıklardan şekerliklere kadar mekânda bulunan her şeyi kendilerine araç yaptılar. Üstelik onlara en basit kodları ve sistemleri göstermekten başka hiçbir şey yapmamıştık. Planladığımız ders süresinin yarısını kullanarak bütün müfredatı çözdüler. Örnek olarak ileri gidebilecek robotları kodları kullanarak geriye doğru götürmeye başlamalarını verebiliriz.

Somut deneyimlerimle beraber kariyerimin başından beri Maker Hareketi gibi yenilikçi hareketlerin hem bilim hem de günlük hayatımızda önemli yere sahip olduklarını düşünüyorum. Maker Hareketi ile de bilimde sorunların değil çözülmemiş bilmecelerin olduğunu görüyoruz. Makerların ise bu bilmeceleri çözen kişiler olduğunu gözlemliyoruz. Bulunan her buluş aslında bilmecelerin çözümleri ve çevresinde yarattığı etki. Bir robotu sıfırdan var edebilmek ise inanılmaz bir yaratma gücü. Bundan dolayı Arduino Kullanmaya Başlarken kitabı Maker Media’nın yayınladığı çocukların hayal gücünü en iyi gösteren kitaplardan biri.

Dil bariyerini ortadan kaldırmak ve kitabın ulaşılabilirliğini arttırmak istedik. Arduino Kullanmaya Başlarken kitabının kolayca anlaşılan dili konuyu daha da anlaşılır yapıyor. İçinde bulunan tanımlar ve görsellerin ise okurların büyük ilgisini çekeceğine inanıyoruz. Hep tekrarladığımız gibi aslında herkes maker doğar fakat bazılarımız maker kalmayı başarır. Bir makerı normal bir insandan farklı kılan yanı da çevresini nasıl gözlemlediğidir. Makerlar sadece bakmazlar, o ortam ile empati kurar ve bir parçası olarak onunla beraber büyürler. Ancak yeni araçlara yeni teknolojilere ihtiyaç vardır.

Arduino Kullanmaya Başlarken’in bu anlamda Maker Hareketi’nin ihtiyaç duyduğu en kullanışlı kaynaklarından biri olacağını düşünüyoruz. Kitabın bütün makerlara ve maker olmak isteyenlere de sonsuz yeni fikirler vereceğini düşünüyoruz.

Robotiks alanında proje yapan öğrencilerimizi gerçekten kutluyoruz. Sina Dumlu, Defne Sönmez, Simay Yazıcıoğlu, Timur Gordon, Başak Tuzcu, Ege Küçükçolak, Ertuğrul Uçar, Cem Özbek, Mert Barutçuoğlu ve Mustafa Gazioğlu’na destekleri için ayrıca çok müteşekkirim. Fark yaratmak için yola çıkan bu gençlere teşekkürler...

Ayrıca bu kitabın gerçekleştirilmesinde çok büyük emekleri geçen Özgür Emir, Serra İspahani, Esra Yıldırım, Ece Sahutoğulları, Fatik Bayrakçıl, Zeynep Hırca ve tüm ABA InnoLab ile ABA Eğitim ekibine teşekkür etmek isterim.

Bu kitabı okurken sizlerin de bizim kadar keyif almanızı ve yeni fikirleri hatta daha da ötesini gerçekleştirmek için cesaret bulmuş olmanızı dileriz.

Genç yaşta cesaret ile yola çıkan tüm makerların yolunun açık olması dileğiyle...

Gamze Sart

©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.