Nerede, Nasıl Dua Edelim?

Kitap Dünyası
1
Free sample

Dua: Küçüğün büyükten, âcizin güçlüden, ihtiyaç ve arzusunu sözle, davranışla ve hal diliyle talep ve ricası demektir. Duanın ihlâs ve ciddiyet içerisinde, çalım satmadan, saygısızlık etmeden, bağırıp çağırmadan, gösteriş yapmadan ve şikâyet etmeden sadece Allaha, gönülden ve yalvararak yapılması gerekir. Duada lâyık olmayan ve günâh olan şeyleri talep etmek, duâda tecavüzdür. Bu kitaptaki dualar, tavsiye edilen dualar olduğu için; bu duaların farz ibadetler gibi algılanmaması gerekir. Rabbimiz: Bana ibâdet ve dua edin ki size sevap vereyim. Bana ibâdet etmeye tenezzül etmeyenler, cehenneme aşağılanmış olarak gireceklerdir. buyuruyor. (Mümin: 60)
Read more
Collapse
5.0
1 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Kitap Dünyası
Read more
Collapse
Pages
136
Read more
Collapse
ISBN
9786053510437
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best For
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.