Filozofuj! 2016 nr 1 (7) (styczeń-luty): Uchodźcy

·
· Filozofuj! Book 7 · Wydawnictwo Academicon
3.0
2 reviews
Ebook
56
Pages
Eligible

About this ebook

Numer poświęcony problemowi uchodźców i multikulturalizmu.


Uchodźcy | Spis treści


Kalendarium


Otwarte granice jako ideał > Joseph H. Carens

Uchodźcy mają prawo do migracji w imię naszej odpowiedzialności za ich obecną sytuację, ale także w imię wolności i równości szans. Zamknięte dla uchodźców granice to niedająca się niczym usprawiedliwić współczesna forma feudalizmu.


Kryzys migracyjny okiem filozofa > David Miller

Zaistniały w 2015 roku europejski kryzys migracyjny stanowi nie tylko spore wyzwanie polityczne dla państw, które muszą odpowiedzieć na masową migrację ludzi z Bliskiego Wschodu i innych miejsc, ale również poważny problem filozoficzny dla każdego, kto próbuje określić zasady, jakie powinny przyświecać polityce imigracyjnej państw demokratycznych. Mamy tu do czynienia z konfliktem pewnych utrwalonych wartości.


Uchodźcy a imigranci ekonomiczni > Kieran Oberman

W dyskusji dotyczącej obecnej fali imigracji padają głosy, że większość z ludzi przybywających obecnie do Europy to nie uchodźcy, tylko imigranci ekonomiczni, i w związku z tym nie jesteśmy zobowiązani ich przyjmować. Uważam jednak, że rozróżnienie pomiędzy uchodźcami a imigrantami ekonomicznymi z moralnego punktu widzenia nie ma sensu.


Argument z analogii w dyskusji o migrantach > Marek Lechniak

W poprzednich artykułach tego numeru znajdujemy różne typy argumentacji za tym, by pomóc migrantom. W tekstach Josepha Carensa i Kierana Obermana podstawową rolę gra analogia. Przyjrzyjmy się proponowanym argumentom z analogii od strony logicznej.


Przeciw otwartym granicom > Jacek Jarocki

Spór o uchodźców i imigrantów rozpala opinię publiczną głównie ze względu na retorykę, jaką posługują się niektórzy zwolennicy i przeciwnicy otwarcia granic. Jak zwykle w takich sytuacjach, intencje obu stron są dobre, lecz zbytnia ogólność tez głoszonych przez obrońców migracji oraz upraszczanie oczywistych problemów sprawiają, że ich stanowisko nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością.


Kłopotliwa cnota > Bernard Williams

Problematyczność tolerancji polega na tym, że wydaje się ona zarazem konieczna i niemożliwa. Tolerancja jest konieczna w sytuacji, gdy różne grupy uznają wzajemnie niezgodne przekonania moralne, polityczne lub religijne, i uświadamiają sobie, że są skazane na współistnienie, to znaczy, że jedyną alternatywą jest zbrojny konflikt, który nie rozstrzygnie ich sporów i przysporzy im wielkiego cierpienia. Wydaje się jednak, że w tych samych okolicznościach jest ona niemożliwa.


Multikulturalizm, prawa mniejszości i prawa kobiet > Avigail Eisenberg

Uznanie praw i zwyczajów mniejszości stanowi ważne osiągnięcie wielokulturowych państw zachodnich. Zarazem niektóre z tych praw i zwyczajów budzą w nas silny sprzeciw moralny, zwłaszcza jeśli wydają się niezgodne z zasadą równości płci. Przykładem tego konfliktu jest zwyczaj noszenia chust przez muzułmanki, który nadal wywołuje ożywioną dyskusję w państwach europejskich. Omówienie możliwych rozwiązań tego konfliktu stanowi dobrą sposobność do dalszego namysłu nad istotą i granicami tolerancji.


Narzędzia filozofa

Sztuka argumentacji: #3: Jak oceniać argumenty z autorytetu > Krzysztof A. Wieczorek

Eksperyment myślowy: Eleutheria > Artur Szutta

Retoryka: (Nie) kłóć się! > Maria Załęska


Filozofia indyjska

Kim jestem? – w poszukiwaniu tożsamości i miejsca > Nina Budziszewska


Dylematy moralne

Dramat Zofii > Natasza Szutta


Felietony

Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków > Adam Grobler

Uchodźcy > Jacek Jaśtal


Dialog

Temponauci z konieczności > Achille Varzi, Roberto Casati


Spotkania z Arystotelesem

Kawa z Arystotelesem > Anna Marmodoro


Analiza filozoficzna


Dziesięć zastanawiających kłamstw > Gerald Dworkin

Co jest złego w terroryzmie? > Thomas Nagel

Komentarz do tekstu Thomasa Nagela > Jacek Hołówka


Filozofia w filmie


Lekcja herstorii > Jolanta Prochowicz

O równości – komiks filozoficzny


Who is who w polskiej filozofii

Leon Chwistek > Paweł Rzewuski


Z półki filozofa…


Filozofia z przymrużeniem oka


Egzemplarz można zamówić tutaj: https://filozofuj.eu/produkt/filozofuj-2016-nr-1/

Ratings and reviews

3.0
2 reviews

Rate this ebook

Tell us what you think.

Reading information

Smartphones and tablets
Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.
Laptops and computers
You can listen to audiobooks purchased on Google Play using your computer's web browser.
eReaders and other devices
To read on e-ink devices like Kobo eReaders, you'll need to download a file and transfer it to your device. Follow the detailed Help Center instructions to transfer the files to supported eReaders.