Dünya'nın Sonu

31,379

Bu kitap ücretsiz olmasına rağmen Google kredi kart detaylarınızı istiyor. Bunları vermek istemiyorsanız bizim websayfamızdan bu kitabı indirebilirsiniz https://hristiyankitaplar.com/play/10

Google Play'da en son çıkan kitabımız 'Yaratılış ve Tarih' https://hristiyankitaplar.com/tr/node/154

Dünya'nın Sonu

Hareket halindeki bir trende uyandığınızı düşünün. Tren çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve gittikçe sürati artıyor sanki. Ve duracağı da yok. Trenden inmek mümkün değil. Pencereden kafanızı dışarıya uzatıp ileriye baktığınızda orada tek gördüğünüz koyu bir sis bulutudur. Raylar sisin içine dalıp kayboluyor. Yanınızdan geçen görevliye “Nereye gidiyoruz?” diye sorduğunuzda, “Bilmiyorum,” cevabını alıyorsunuz. “Ne zaman varacağız?” diye sorduğunuzda, “Belli değil,” diye karşılık veriyor. İşte böyle bir durumda ne yaparsınız?

Aslında bizim hayatımız bu trenin durumuna birebir benzemektedir. Doğduğumuz andan itibaren her daim ilerleyen ve gittikçe hızlanan zamanın akıntısıyla sürükleniyoruz. Zamanı durduramıyoruz. Bu seyahatte ben yokum diyemiyoruz. Ve sürüklenmeye devam ediyoruz. İleriye baktığımızda olacakları hiç kestiremiyoruz. Önümüz kapkaranlık. Her an her şey olabilir. Kesin olarak tek bildiğimiz bu seyahat aniden ölümle sonuçlanacaktır. Fakat ölümden sonra ne var, tam bilmiyoruz. Çevremizdeki insanlara nereye gittiğimizi sorduğumuzda, net bir cevap alamıyoruz. Hatta bu duruma hiç aldırış etmemeleri, bizi daha da çıldırtıyor. Seyahatleri hiç bitmeyecekmiş gibi davranıyorlar. Ancak böyle olmadığını çok iyi biliyoruz. Bu durumda ne yapabiliriz?

Trenin başına doğru ilerleyip makinistle konuşabilsek ondan net bir cevap alırız diye düşünebilirsiniz. Ama makiniste erişmek mümkün değil; çünkü vagonumuz treni idare eden kişiden uzakta ve aramızda geçiş de yok. Ne yapacağız? Biraz düşündüğümüzde birileri tren dediğimiz bu harika vasıtayı icat ettiyse ve üzerinden gittiği rayları döşediyse, buralara nereye gittiğimizi gösteren bir harita koymuştur diye düşünürüz Evet makinistin izlediği güzergâhı gösteren bir harita bizi çok rahatlatabilir. Acaba böyle bir harita var mı?

Evet var! İşte bu kitap bir nevi seyahat olan bu hayatın ve dünya ötesinin haritasını incelemektedir.

 

Daha fazla ücretsiz e-kitaplar indirmek için lütfen https://hristiyankitaplar.com/play/ 'e ziyaret edin.

[Anahtar Kelimeler: Zebur, Hıristiyan, Son Zamanlar, GDK, İncil, Zebur, Mezmur, Hıristiyan, Vahiy, Kilise, Hristiyan, Kilise, İsa Mesih, Vahiy, Mezmur, Mesih, Allah, İsa Mesih, Turkce, Hristiyan, Tanrı, Turkce, GDK, İncil, Türkçe Kitaplar, Allah, Peygamber, Kıyamet, Türkçe Kitaplar, Mesih, Son Zamanlar, Peygamber, Kitap, Tevrat, Kitap, Kıyamet, Tevrat, Tanrı]

Read more
Collapse

About the author

Can Nuroğlu

Evli ve üç çocuk babasıdır. Amerika'da Emmaus İncil Üniversitesinden mezun olduktan sonra on bir yıl Diyarbakır Kilisesinde hizmet etti. Şimdilik Kuzey Kıbrıs'ta bulunup Mesih'in hizmetine devam etmektedir.

Facebook'ta Can ile görüşebilirsiniz ( https://www.facebook.com/can.nuroglu.9 ). Ayrıca heygavu ( http://heygavur.com )r.com'dan ( http://heygavur.com ) onun TV programları izleyebilirsiniz.

Read more
Collapse
3.2
31,379 total
Loading…

Additional Information

Publisher
GDK
Read more
Collapse
Published on
Jan 2, 101
Read more
Collapse
Pages
82
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Religion / Christianity / General
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM free.
Read more
Collapse
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse
Eligible for Family Library

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Bu kitap ücretsiz olmasına rağmen Google kredi kart detaylarınızı istiyor. Bunları vermek istemiyorsanız bizim websayfamızdan bu kitabı indirebilirsiniz https://hristiyankitaplar.com/play/3

Google Play'da en son çıkan kitabımız 'Yaratılış ve Tarih' https://hristiyankitaplar.com/tr/node/154

Allah Sevgidir

Her bir insan Allah’ı her şeyden çok sevdiğini söyler. Ama ben size burada açıkça söylemeliyim ki, bu böyle değildir. Siz hiç ‘İşte hayatımı vereceğim kişi’ deyip âşık oldunuz mu? Veya şöyle söyleyeyim, hiç kıramadığınız, her zaman saygı duyduğunuz ve yanınızdayken onu üzmemek ve incitmemek için elinizin ayağınıza dolaştığı bir şahsiyet oldu mu? Bence bu satırları okurken biraz durup düşünün. Böyle bir aşk veya saygı duyduğum bir şahsiyet var mı diye.

Bu şahsiyet sizin yanınızda olduğu sürece, bütün zevklerinizden, ayrıcalıklarınızdan vazgeçmenizi, yapmayı düşündüğünüz planları iptal etmenizi, hatta düşüncelerinizi dahi askıya almanızı sağlamaz mı? Bu kişi, sizin gibi zaafı ve zayıflıkları olan birisi olduğu halde, ona olan sevginizden ve saygınızdan dolayı her şeyinizi o kişiye dönük değiştirebiliyorsunuz. Neden? Çünkü bu kişiye değer verip onu seviyorsunuz. Eğer sevgi bu ise, bu sevgi, her değeri irdeleyip gerektiğinde hiç tereddüt etmeden hayatının bütün gidişatını değiştiriyorsa Allah’a olan gerçek sevgi bizim hayatımızı ne kadar daha değiştirecek kudrette olmalı sizce?

“Ben Allah’ı her şeyden çok seviyorum” diyorsak, Allah’ın bütün değer ve düşüncelerimizi değiştirmesi gerekmiyor mu?

Daha fazla ücretsiz e-kitaplar indirmek için lütfen https://hristiyankitaplar.com/play/ 'e ziyaret edin.

[Anahtar Kelimeler: Kitap, Turkce, Peygamber, Allah, Mezmur, İncil, Hristiyan, Zebur, Kilise, Mesih, Turkce, Hıristiyan, GDK, Mezmur, Hristiyanlığa Tanıtım, Kitap, Allah, Türkçe Kitaplar, Mesih, Tevrat, Tanrı, İsa Mesih, Tanrı, İsa Mesih, Türkçe Kitaplar, İncil, Hristiyan, Hıristiyan, Tevrat, Hristiyanlığa Tanıtım, Kilise, Peygamber, GDK, Zebur]

Bu kitap ücretsiz olmasına rağmen Google kredi kart detaylarınızı istiyor. Bunları vermek istemiyorsanız bizim websayfamızdan bu kitabı indirebilirsiniz https://hristiyankitaplar.com/play/12

Google Play'da en son çıkan kitabımız 'Yaratılış ve Tarih' https://hristiyankitaplar.com/tr/node/154

Sürgün ve Ötesi

 İsa Mesih Tanrı’nın Egemenliği’yle, kendi kimliğiyle, sonsuz kurtuluşla, doğrular ve yanlışlarla ilgili derin ve kapsamlı gerçekler öğretti. Ancak bunları ağır, uzun tümceli ve akademik açıklamalarla değil, genellikle ‘benzetme’ dediğimiz sade ve yalın öykülerle yaptı. Böylece bize önemli bir ders verdi: Kutsal Kitap’a dayalı önemli öğretişler, yorumlar ve ilahiyat çalışmaları son derece sade, öz ve anlaşılır bir dille ortaya konulabilir.

Ne var ki, ilahiyatla ilgili çalışmalarda genellikle ağdalı ve karmaşık bir dil kullanılır. Çünkü böyle yapmakla konuya yüce ve bilimsel bir hava katıldığı sanılır. Oysa Tanrı’nın yaklaşımı böyle değildir; O ruhsal gerçekleri bilge ve akıllı kişilerden gizleyip küçük çocuklara açmıştır (Luk.10:21). Tanrı’nın isteği buydu ve öğretmenliğin ustalığı da burada yatar. Mesih’in öğretmenleri, ruhsal gerçekleri bilge ve akıllı kişilere değil, küçük çocuklara açıkladıklarını unutmamalıdırlar.

Sürgün ve Ötesi, Kutsal Kitap’ın zor anlaşılır gibi görünen kısımlarını son derece yalın ve sıcak bir dille yorumluyor. Derin sulardan eşsiz benzersiz inciler çıkarıyor, özenli ve anlaşılır bir üslupla parlatıp biz okurlara sunuyor. George Bristow, hem Tanrı vergisi öğretmenliğin hem de dua, deneyim ve alın teriyle gelişen usta yorumculuğun ürününü bu kitap ile bizlere sunuyor.

Daha fazla ücretsiz e-kitaplar indirmek için lütfen https://hristiyankitaplar.com/play/ 'e ziyaret edin.

[Anahtar Kelimeler: Tevrat, Mezmur, Kitap, Yorum, Tevrat, Mezmur, Mesih, İsa Mesih, İncil, Türkçe Kitaplar, Peygamber, Hagay, İncil, Peygamber, Malaki, Zekeriya, Yaşam Kilisesi, Mesih, Zebur, Tanrı, Hristiyan, Turkce, Hıristiyan, Yorum, Zekeriya, Daniel, Hıristiyan, İsa Mesih, Kilise, Allah, Turkce, Türkçe Kitaplar, Kitap, Kilise, Malaki, Hristiyan, Yaşam Kilisesi, Daniel, Allah, Zebur, Hagay, Tanrı]

Bu kitap ücretsiz olmasına rağmen Google kredi kart detaylarınızı istiyor. Bunları vermek istemiyorsanız bizim websayfamızdan bu kitabı indirebilirsiniz https://hristiyankitaplar.com/play/7

Google Play'da en son çıkan kitabımız 'Yaratılış ve Tarih' https://hristiyankitaplar.com/tr/node/154

Hayalde Kalan Yaşam

İnsanların söylemlerinden hayata bakış açıları hemen belli olur. Dikkat edersek bu söylemlerin ortak noktası, tüm insanların hayalinde kalan mutluluktur. Bu hedefe ulaşmak için her insanın farklı ve kendine göre yöntemleri olsa da ortak amacımız gerçek mutluluğu yaşamak ve yaşatmaktır.

Özellikle mutsuz olmak isteyen birisini hiç görmedim. Peki, herkes mutlu olmaya çalışırken, gerçek anlamıyla mutlu olabilmiş birine rastladınız mı? İnsanların hemen hepsi, birbirine bu kadar yakın bir hedef (mutluluk) belirleyip mutlu olmak istiyorlarsa, neden çok azı mutluluğu tadabiliyor? Çok ilginç değil mi, arzumuz ve düşüncemiz iyiye kucak açar ve onu isterken eylemlerimizde çok farklı bir gerçek görünür; bu gerçek arzumuz ve düşüncemizin tersini yaptığımızı gösterir ve sonunda her şey kaosa sürüklenir. Hâlbuki hedeflediklerimizi yapabilsek mutlu olacağız, ama ne yazık ki, hedeflediğimiz şeyi içimizde bize başkaldıran kendi benliğimiz engelliyor. Bir kişi şöyle demiştir:

 

“Ne yaptığımı anlamıyorum. Çünkü istediğimi yapmıyorum; nefret ettiğim ne ise, onu yapıyorum... İçimde iyiyi yapmaya istek var, ama güç yok. İstediğim iyi şeyi yapmıyorum, istemediğim kötü şeyi yapıyorum… İç varlığımda Tanrı'nın Yasası'ndan zevk alıyorum. Ama bedenimin üyelerinde bambaşka bir yasa görüyorum. Bu da aklımın onayladığı yasaya karşı savaşıyor ve beni bedenimin üyelerindeki günah yasasına tutsak ediyor.”

 

Bu sözler tam olarak bizleri anlatmıyor mu? Aklımızla iyi olanı arzuluyor ve planlıyoruz ama bedenimizde farklı bir yasa, iyi olana karşı dikleniyor ve bizi yenilgiye uğratıyor. İşte bundan dolayı arzuladığımız mutluluğa erişemiyoruz.

Çoğumuz daha hayatı yeni anlamaya başladığımız o ilk yıllarda hayatımızın her alanında nasıl mutlu olacağımızı hayal edip derin derin düşündük. Mesela, evliliği düşünüp buna adım attığımızda mutlu olacağımızdan emindik. Anne ve babalarımızın evliliklerinde ve bize emsal olan başka evliliklerdeki bozuk ilişkiler gibi değil, çok farklı, saygı ve sevgi dolu bir evlilik yapacağımızı düşündük. Doğal olarak da bunun sonucunda saygılı, itaatkâr ve hürmetkâr çocuklar yetiştireceğimizi hayal ettik. Büyüklerimiz gibi ilgisiz değil, çocuklarımızla ilgili olmayı ve onlara her türlü sevgiyi ve olanağı sağlamayı hedefledik. Ama ne yazık ki ve ne hikmettir ki, biz istemesek de çocuklarımız asi ve başkaldıran bir yapıda yetişiyorlar. Peki, ne oldu bize, hayallerimize? Hani çok farklı olacaktık? Bu hayallerimiz yanlış mı? Hayır, doğrusunu arzuluyoruz. Peki, bu hayallere erişmek mümkün değil mi? Kesinlikle mümkün. Bu dünyada da mutlu olabiliriz. Ama önce bizi bu hayallerden alıkoyan engellerle yüzleşmemiz gerekir. Ardından da bizi mutluluğa taşıyacak olan gerçekle tanışmamız gerekir. En sonunda, hayatımızın mutluluğun yoluna girmesi için belirli değişiklikler yapmaya karar vermemiz gerekecektir.  

Daha fazla ücretsiz e-kitaplar indirmek için lütfen https://hristiyankitaplar.com/play/ 'e ziyaret edin.

[Anahtar Kelimeler: Hristiyanlığa Tanıtım, Hristiyanlığa Tanıtım, Peygamber, Turkce, Kitap, Tanrı, Zebur, Kilise, Hıristiyan, Peygamber, GDK, Allah, Hristiyan, İsa Mesih, Kitap, Hristiyan, Tevrat, Mesih, Allah, Mezmur, Mesih, Tevrat, İncil, Aile Hayatı, Tanrı, Hıristiyan, GDK, İsa Mesih, Turkce, Kilise, Zebur, İncil, Aile Hayatı, Mezmur, Türkçe Kitaplar, Türkçe Kitaplar]

Bu kitap ücretsiz olmasına rağmen Google kredi kart detaylarınızı istiyor. Bunları vermek istemiyorsanız bizim websayfamızdan bu kitabı indirebilirsiniz https://hristiyankitaplar.com/play/59

Google Play'da en son çıkan kitabımız 'Yaratılış ve Tarih' https://hristiyankitaplar.com/tr/node/154

İsa Mesih'in Hayatı

İsa Mesih’in insanlık tarihi üzerindeki etkisi tartışılmaz bir olgudur. Dünyanın büyük çoğunluğu Mesih İsa’ya inandığını söyler. Bir çok din ve inançta ismi çok önemli bir yer edinmiştir. Ancak Mesih’in gerçek kimliği konusunda hala fikir ayrılığı sürüyor. Kimisi İsa’ya peygamber, kimisi büyük alim, kimisi şarlatan, kimisiyse Rab der. Doğrusu nedir? Gerçeği ancak İsa Mesih’i doğrudan anlatan kaynaktan yani İncil’den kesin olarak öğrenebiliriz. İncil’de bir yandan Mesih’i kendi gözleriyle görmüş insanların tanıklığı var aynı zamanda İsa’nın kendisi hakkında söyledikleri de var. Dahası İncil’de Tanrı’nın Mesih İsa hakkında ne düşündüğü yazıyor. O halde İsa’yı gerçekten tanımak istiyorsak en doğru adrese İncil’e başvurmak gerekir.

Halkımızın çoğu İncil’e inandığını söyler, ne var ki çoğu hiç onu açıp okumamıştı bile. Hatta çoğu insanımız birden çok farklı İncil bulunduğunu sanıyor. Baştan şunu belirtelim ki İsa Mesih’ten bu yana tek bir hakiki İncil vardır. Bugün dünyanın hemen hemen her diline çevrilen İncil özde aynıdır. İnsanların yanlış anlaması şundan kaynaklıyor ki İncil’in ilk dört bölümü, Matta, Markos, Luka ve Yuhanna’yı dört farklı İncil sanıyorlar. Aslında İncil toplam 27 bölümden oluşur ve demin saydığımız dört kitap İncil’in yalnızca ilk dört bölümüdür. Başkaları bazı söylentilere aldanarak İncil’in çoktan değiştiğini ya da kaybolduğunu düşünüyor. Aslında bu imkansız çünkü İncil insanın sözü değil Tanrı’nın Sözüdür. İncil’in güvenirliliği konusunda daha pek çok ispat dizilebilir ancak gerçek şu ki İncil’i kendimiz okumadan bunun ile ilgili kesin karar vermemiz doğru olmaz.

Okumakta olduğunuz eser İncil’in ilk bölümü olan Matta metnini aktarmakla birlikte, üzerinde yapılan açıklamalardan ibarettir. Bu açıklamalar çok sade bir dille tüm herkesin rahatlıkla anlayabileceği bir şekilde sunulmuştur. İncil’in metni üzerinde binlerce uzun ve ayrıntılı kitap hazırlanmıştır ancak bu eserin amacı İncil’in genel mesajını kısa ve öz bir şekilde aktarmakla beraber zor anlaşılan ayetlere açıklık getirmektir. Değerli okuyucu, duamız şu ki Yüce Rabbimiz Kutsal Sözü aracılığıyla İsa Mesih’in gerçek kimliğinin sırrını açıklasın ve bunun sayesinde sonsuz yaşamın armağanını size nasip etsin.

Daha fazla ücretsiz e-kitaplar indirmek için lütfen https://hristiyankitaplar.com/play/ 'e ziyaret edin.

[Anahtar Kelimeler: İncil, Tevrat, Tanrı, Yorum, Kilise, Türkçe Kitaplar, Mezmur, Hristiyanlığa Tanıtım, Hıristiyan, Yorum, Türkçe Kitaplar, Tanrı, Mezmur, Turkce, Allah, Peygamber, Kilise, Matta, Matta, Kitap, Hristiyanlığa Tanıtım, İsa, Hıristiyan, Yaşam Kilisesi, Allah, Zebur, Peygamber, Mesih, Zebur, İncil, Mesih, İsa Mesih, Kitap, Hristiyan, Tevrat, İsa Mesih, Turkce, Hristiyan, Yaşam Kilisesi, İsa]

Bu kitap ücretsiz olmasına rağmen Google kredi kart detaylarınızı istiyor. Bunları vermek istemiyorsanız bizim websayfamızdan bu kitabı indirebilirsiniz https://hristiyankitaplar.com/play/30

Google Play'da en son çıkan kitabımız 'Yaratılış ve Tarih' https://hristiyankitaplar.com/tr/node/154

Efendimiz Buyuruyor Ki...

İnsanlar için en zor olan şey asırların derinliklerinden taşıdıkları ve öz benliklerinden giydirme benliklerine ve oradan da olmak istedikleri benliklerine kadar uzanan varlıklarının, gerek genetik yapılarının, gerek karakter yapılarının bir türlü içinde bulunduğu ortamdan ve zincirlerinden kurtulamamasıdır. Bu nedenle sürekli olarak bir sorun içindedir insan. Bütün kainatla sanki savaş halindedir ama esasında kendi ile mücadele edip durmaktadır. Bütün inanç seviyelerinde en büyük savaşım esasında insanın bu değişmezliğinin farkın­dalığında insanı değiştirmeye gayret etmektir. Çoğunlukla bu gayret bir takım dini uygulamalar ve disiplinlerle halledilmeye çalışılmıştır ama gerçekte insan ile dış disiplin çoğu zaman uyumsuzluk oluşturmaktadır. Çünkü program içten işleyen bir programdır ve bu iç işleyiş içinde dışın etkisi oldukça geçicidir. Bu bağlamda dini seviyeler belli müdahalelerde bulunabilse bile esaslı değişimin içten olduğu esası üzerinde esas değişim yüreğin değişimi ile mümkündür.

Daha fazla ücretsiz e-kitaplar indirmek için lütfen https://hristiyankitaplar.com/play/ 'e ziyaret edin.

[Anahtar Kelimeler: Mesih, Kitap, İncil, Mesih, İncil, Zebur, Türkçe Kitaplar, Mezmur, Mezmur, Peygamber, GDK, Tevrat, Allah, Kilise, Kilise, Yorum, Tanrı, GDK, İsa Mesih, Hıristiyan, Peygamber, Matta, Yorum, Zebur, Turkce, Kitap, Matta, Tanrı, Hıristiyan, Turkce, Tevrat, Türkçe Kitaplar, Hristiyan, Allah, İsa Mesih, Hristiyan]

©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.