Çağ ve Nesil - 8: ÖRNEKLERİ KENDİNDEN BİR HAREKET

Blue Dome Press, Inc
10
Free sample

“Anadolu’nun bağrından yükselen dertli, içli, samimî ve muhrik bir ses, sinelere kor salan bir sadâ 1960’lı yıllardan itibaren, batısından doğusuna doğru bütün ülkeyi sarmaya başladı. Allah’ı kullarına sevdirmek suretiyle O’nun rızasını kazanmayı hedefleyen, o yüce gayeye yürüdüğü yolda ilim, iman, ihlâs, ihsan ve aksiyonu cem’ eden o derunî sesin sahibi, ulaşabildiği her plâtformda toplumun meselelerini dile getirdi. İnsanımıza faydalı olma, onların dertlerini paylaşma, problemlerini çözme aşk, şevk ve heyecanıyla diyar diyar dolaştı. Sürekli, cehalet, fakirlik ve ihtilâf gibi milletimizin önünü kesen hastalıklara karşı çareler aradı, tekliflerde bulundu. Düğün merasiminde, cenaze evinde, cami kürsüsünde, konferans salonunda ya da başka herhangi bir yerde, nerede bir imkânını bulduysa, hemen o zamanı ve mekânı Hak ve hakikate tercüman olmak için nimet bilerek değerlendirdi. Dahası, “Madem onlar gelmiyor, biz ayaklarına gidelim!” deyip kahvehane köşelerinde dahi bir sohbet halkası teşkil etti ve her fırsatta, muhataplarını “millet ruhu”na ve “tarih şuuru”na yeniden hayat suyu vermeye çağırdı.”


Read more
3.0
10 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Blue Dome Press, Inc
Read more
Published on
Jan 25, 2016
Read more
Pages
274
Read more
ISBN
9781682369135
Read more
Language
Turkish
Read more
Genres
Religion / Islam / General
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Mahlûkatın solukları sayısıncadır yollar ve her yolun sefası olduğu gibi; cefası, çilesi, ızdırabı da vardır. Hele bu yol sonsuzlukla iç içe ise…

Şuphesiz bu yol, aşk ile çıkıp yürüyenlerin, yürüyüp Rehber’ini (s.a.s.) bulan ve o Kutlu Rehber’in peşinde sonsuza erenlerin yoludur. Bu yola revan olan karasevdalıların bir an bile bela-yı dertten cüda düşmüleri düşünülemez. Bir köle gibi esir pazarlarında satılmak, bir suçlu gibi zindanlara atılmak ve memleket memleket sürgüne gönderilmek vardır bu yolun kaderinde.

Bir de düşmanın amansızlığı yanında vefasız dostların elinden ve dilinden gelen imtihanlar vardır bu yolun kaderinde. Nice zamandır insafsız bir kesimin hasmane tavrına karşı yazılan reddiyeler şimdi aynı yolda, daha farklı bir çizgide yürüdüğünü zannettiğimiz “dostlar”ın vefasızlığına karşı yazılmaktadır. “Engellemeler Karşısında Hakka Hizmet Yolu”, “Zaman Dertlenme Zamanı”, “Toplum-Devlet İlişkisi Üzerine Bazı Mülâhazalar”, “Gizli Ajanda İthamı ve Cinnet Psikolojisi” gibi kitabın ilk kısmını teşkil eden yazılar, aynı kader çizgisinde mücadele ediyor görüntüsü veren insanların sabah-akşam gazete köşelerinden, televizyon ekranlarından rekabet hissiyle attıkları iftiralara karşı “sussam gönül razı değil” mülahazasıyla dile getirilmiştir.

Yolun Kaderi’nin diğer bölümlerinde yer alan “İnsanı Baş Aşağı Götürecek Hastalık: Suizan”, “Düşüncenin Enginleşmesi”, “Allah’ı Hakkıyla Tâzim ve Takdir”, “İmanın Yenilmez Gücü” isimli makaleler ve özellikle kitabın sonunda yer alan “Fitne Ateşi ve Dua” makalesi ise; yol, yolcu ve yolun kaderi arasında mekik dokuyan adanmışlara, yolun erkanına dair ipuçları vermekte, köşe başlarında onları bekleyen tehlikelere karşı uyarmaktadır.

©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.