FASILDAN FASILA-4

Blue Dome Press, Inc
12
Free sample

“Zaman ve mekânüstü veya bunların son sınırında yaşayabilen çok az insan dışında, bütün insan nesli, yaşadığı zamanın çocuğudur: Tasavvufta biraz farklı mânâda kullanılsa da, ibnü’l-vakt’tir o; düşüncelerinin, duygularının, hayat felsefesinin, dünya görüşünün belirlenmesinde içinde yaşadığı zamanın etkisi inkâr edilemez. Bu bakımdan, din gibi, ana kaynakları, kaideleri ve değerleriyle sabit bir olgunun, her döneme ve herkese hitap eden, her şartta ve mekânda uygulanabilir, yani elastikî yanları, sabit yanları kadar önemlidir denebilir. Çünkü, onun bu hususiyeti iyi kavranamazsa, son derece dinamik bir olgu olan din, statikleşir ve sürekli tekâmüle açık iken, durgunluğun, hatta yosun bağlamanın vasıtası hâline getirilebilir. Fasıldan Fasıla, dini, bütün dinamik yanlarıyla kavramada ayrı bir önemi haizdir.”


Read more
Collapse
3.3
12 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Publisher
Blue Dome Press, Inc
Read more
Collapse
Published on
Jan 25, 2016
Read more
Collapse
Pages
248
Read more
Collapse
ISBN
9781682369203
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Religion / Islam / General
Read more
Collapse
Content protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse
Eligible for Family Library

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.