ReactJS ile Uygulama Geliştirmek

Burak Tokak
1
Free sample

React veya eski standart kullanım ismi ile ReactJS, model-view-controller yaklaşımı ile geliştirilen bir projenin View (projenin arayüz oluşumu) ile görevli olan bir JavaScript kütüphanesidir.


React, tasarım felsefesi olarak component yapıları üzerine inşa edilmiş bir JS kütüphanesidir. Burada component terimini açmamız gerekirse, arayüzde en basit anlamda işlevi bulunan herhangi bir yapıtaşı olduğu söylenebilir.

Read more
Collapse

About the author

Web geliştirme ve mobil uygulama geliştirme üzerine kendini geliştirmiş olan Burak; ürün performansı, kullanıcı deneyimi gibi konularda da tutkulu. Şuanda özel olarak kendi tanımladığı projelerde bağımsız olarak geliştirici pozisyonunda görev almakta. Front-end geliştirme ile alakadar 3 farklı kitap yayınlamıştır. Burak, 1995 doğumlu, Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur.

Read more
Collapse
5.0
1 total
Loading…

Additional Information

Publisher
Burak Tokak
Read more
Collapse
Published on
Jun 28, 2020
Read more
Collapse
Pages
130
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best for
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Computers / Programming / Algorithms
Computers / Programming Languages / HTML
Computers / Programming Languages / JavaScript
Read more
Collapse
Content protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.