İzlenimler, Umutlar

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Kitaplığı
7

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı aramızdan ayrılışından kısa bir süre önce bitirdiği bu “veda yapıtı”nda elli yılı aşkın iş yaşamından deneyimleri ile geleceğe yönelik öngörülerini aktarıyor.
Read more
Collapse

About the author

İzmir'de 1913 yılında dünyaya gelen Eczacıbaşı Topluluğu'nun kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, ömrü boyunca, dile getirdiği görüşlerin canlı bir örneğini verdi. 1930'lu yıllarda Heidelberg Üniversitesi'ndeki kimya yüksek öğreniminin ardından, Chicago Üniversitesi'nde yaptığı yüksek lisans ve Berlin Üniversitesi'ndeki doktora çalışmaları, ona, yaşama daima bilimsel, sistematik bir evrensel bakış açısıyla eğilme yeteneğini de sağlamıştı.

Dr. Eczacıbaşı hiçbir zaman sıradan ayrıntıların insanı olmayacaktı. Yöneldiği, gerçekleştirdiği her işte, yaratıcı bireyin girişim özgürlüğü ile toplumun ve dünyanın uzun süreli gereksinimleri arasında, sosyal sorumlulukları bütünleştiren en uygun çözümleri arayacaktı. Uğraşlarında, "daha sağlıklı bir yaşam" için katkıda bulunmak, Dr. Eczacıbaşı'nın vazgeçilmez ilkesiydi.

Çağın en ileri teknolojileriyle, uluslararası düzeyde kaliteli ürünler sunmak, ilk adımların atıldığı 1940'ların başlarından itibaren Eczacıbaşı Topluluğu'nun kurum, kimlik ve kültürünün ayrılmaz bir kesitini oluşturuyordu.

İzmir'in diplomalı ilk Türk eczacılarından olan babası Süleyman Ferit Eczacıbaşı, "Yurdunuzdan aldığınızı, yine yurdunuza veriniz" demişti hep... Türkiye Cumhuriyeti'ni, bir imparatorluğun yıkıntıları arasından yeniden var eden "Kurucular Kuşağı"nın özlemlerini, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı tüm yaşantısında uygulamaya çalıştı.

Dr. Eczacıbaşı'nın öncü girişimleriyle, Eczacıbaşı Topluluğu'nun 1950'lerden 1990'lara kadar ilaç, yapı gereçleri, temizlik kağıtları ve sağlık bakım ürünlerinden sermaye piyasası, dışsatımlar ya da bilgi iletimine kadar uzanan geniş bir dizi alandaki atılımları yarım yüzyıl boyunca böylece birbirini izledi.

Türk Eğitim Vakfı (TEV), İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV), Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı gibi çeşitli sivil toplum oluşumlarının da kuruculuğunu ve önderliğini üstlendi.

Dr. Eczacıbaşı, anılarını “Kuşaktan Kuşağa” (1982), görüşlerini ise dünyadan ayrılışından kısa süre önce bitirdiği “İzlenimler, Umutlar” (1994) adlı yapıtlarında dile getirdi.
Nejat Eczacıbaşı, 1993 yılında aramızdan ayrıldı. Seksen yıllık ömrünü daha uygar yarınlara adamış bir öncü olarak, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, en çok değer verdiği özlemleri ile yaşam süresi içinde başardıklarının birbirleriyle özdeşleştiğini görmenin de mutluluğunu duydu. 

Read more
Collapse
3.0
7 total
Loading…

Additional Information

Publisher
Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Kitaplığı
Read more
Collapse
Pages
418
Read more
Collapse
ISBN
9786056166587
Read more
Collapse
Features
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Biography & Autobiography / General
Biography & Autobiography / Personal Memoirs
Read more
Collapse
Content protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.