Az Gökyüzü: Yedi Öyküde Yaşamak

baydogan
11
Free sample

Cümlelerinde benliğimi bulduğum Oğuz Atay’ın anısına.
Yataktan fırlayarak kalktı, pencerenin önüne gitti. Perdeyi aralayarak dışarı baktı: pis bir aralık! Hemen yanında birbirinin üstüne yığılmış evler. Az gökyüzü.

Tutunamayanlar, sayfa 92


“Hikayeler, yetişkin ninnileridirler. Zihnimize yiyip tüketilmesi için verilmiş bir karakter yada birden fazla karakterler, mekanlar, ince ince dokunan betimlemeler nerede olursak olalım, gerçekleri uyutmamızın ve hayaller alemine uyanmamızın önünü açarlar. Hikayeleri sevmeyen biri hiç kusura bakmasın ama hayal etmeyi de bilmiyordur.” 


Bay H. söze atıldı “Hayal mi etmek? Çardan sonra o iş de bitti sevgili dostum! İnsanlığın son hayali, eşit ve sınıfsız bir toplum yaratmak idi.”

Az Gökyüzü, Kardeşlik ve Bencillik, sayfa 29

Read more
Collapse

About the author

İç Anadolu’da köyden kente göç etmiş işçi bir babanın üç oğlundan en küçüğüyüm. Sıradan bir ilkokulda okudum, aynı şekilde sıradan bir lise eğitimi aldım. Liseden sonra ülkenin farklı şehirlerini gidip görme, macera yaşama ihtiyacı içinde Muğla, Yalova, Mersin, Ankara ve daha birçok şehri gezdim. Ardından felsefe eğitimi almaya başladım.


2 yıl kadar gazetecilik yaptım, pek çok kuruluş için reklam ve tanıtım metinleri hazırladım ve böylece yazmayı bir anlamda meslek edindim. Bununla birlikte uzun zamandır taslaklarını hazırladığım edebi yapıtlarımı yayınlamak konusunda tereddüte düştüm. Giderek anlamından uzaklaşan ve hatta kabul dahi görmez hale gelen Yeraltı Edebiyatı türcüğünü devam ettirebilmek; hem okuyanlara, hem yazanlara bir başka düşünme biçiminin mümkün olduğunu, muhakkak belirlenmiş yollardan gitmek gerekmediğini Cioran'ın tanımlamasıyla Anti Peygambermişcesine göstermek istiyorum. Öyle zannediyorum ki yeraltı edebiyatı, başka hiçbir yerde kendisine yer bulamamış yahut başka hiçbir yeri tercih etmemiş olanların son sığınağı. Bu sadece edebiyatta değil, diğer sanat biçimlerinde ve hatta yaşam felsefesinde dahi geçerli.


Az Gökyüzü'nü bir yayınevi aracılığıyla dağıtmayı düşündümse de az önceki paragrafta belirttiğim, muhakkak belirlenmiş yollardan gitmek gerekmediği inancıyla bundan vazgeçtim. Ancak bu demek değil ki kütle halindeki yayımlara karşıyım, belki ileride, ben öldükten sonra birileri halleder o işi.


Sonraki kitap projelerim: Ben Ölürken, Mother Poean ve Diğerleri.


Ben Ölürken genellikle Pazar sabahları yazdıklarımdan oluşan bir haftalık "günce". Bir kurgu ve hatta deneme özelliklerini bile barındırmıyor.


Mother Poean ise her nedense beni içine çeken Vahşi Batı filmlerinden etkilenerek ortaya çıkarmaya çalıştığım bir Yeni Dünya uzun hikayesi.


Son olarak Diğerleri, şuana değin 200.000 kelimeden fazla yazmış olmama rağmen halen başında olduğum, bittiğinde onun bir temel taşı gibi insanların zihnine yerleşmesini arzuladığım roman taslağım. Bütün umudum Diğerleri'nde.


Ancak bu üç kitap projesi için de kesin olarak söylenebilecek bir şey yok. Belki yarın, belki hiçbir zaman.


Eğer düşüncelerinizi benimle paylaşmak isterseniz mail@baydogan.net adresine posta gönderebilirsiniz.

Read more
Collapse
4.2
11 total
Loading...

Additional Information

Publisher
baydogan
Read more
Collapse
Published on
Jul 24, 2019
Read more
Collapse
Pages
76
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Art / History / Contemporary (1945-)
Art / History / Modern (late 19th Century to 1945)
Fiction / Action & Adventure
Fiction / Literary
Fiction / Short Stories (single author)
Foreign Language Study / English as a Second Language
History / World
Juvenile Fiction / Short Stories
Literary Criticism / Comparative Literature
Literary Criticism / Short Stories
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse
Eligible for Family Library

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.