Mevlana'nın Üstadı Seyyid Burhaneddin Veli Hazretleri: 2. Baskı

Mehmet Hüsrevoğlu
21

Mavlana Bahaüddin-i Veled - Seyyid Burhaneddin-i Muhakkık-ı Tirmizi - Şeyh Necmeddin Daye - Şems-i Tebrizi - Evhaüddin Kirmani - Ahi EVRAN – Fahreddin-i  Iraki - Sadreddin Konevi - Hacı Bektaş-ı  Veli  gibi orta Asya kökenli şahsiyetler, yaşadıkları döneme  damgasını vurmuşlardır. Ayrıca Endülüs ten Anadolu ya gelen ve Şam’da vefat eden Muhyiddin İbn-i Arabî’nin özellikle Konya ve Kayseri de oluşturduğu rüzgâr çok önemlidir…

Muhyiddin ibni Arabî’nin iki seçkin öğrencisi, Sadreddin Konevi ve sonraki dönemde Davudi KAYSERİ bu toprakların evladıdır

.…

Mevlana Celaleddin Rumi’nin, hocası Seyyid Burhaneddin veli dolayısı ile Kayseri ilişkisi hiç kesilmemiş, daha sonraki dönemlerde kurumsal bir tarikat olacak olan Mevlevilik için oluşması gereken temel taşlarının mimarı, Seyyid Burhaneddin veli olmuştur.
Read more
Collapse
4.9
21 total
Loading…

Additional Information

Publisher
Mehmet Hüsrevoğlu
Read more
Collapse
Published on
Oct 10, 2017
Read more
Collapse
Pages
126
Read more
Collapse
ISBN
9786056783005
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best for
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Religion / Islam / History
Read more
Collapse
Content protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.