W książce przedstawiona została historia miejskiego sierocińca im. Henryka Dietza założonego w 1907 r. oraz kolejnych instytucji mieszczących się w budynku przy ul. Traugutta 5 w Bydgoszczy, a także charakterystyka placówek współtworzących obecnie Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych (m.in. Domu Małego Dziecka „Filipek” przy ul. Stolarskiej 2). Czytelnik znajdzie w publikacji wspomnienia ich pracowników i wychowanków, wypisy z kronik, archiwalne fotografie, zestawienia dawnych i obecnych pracowników oraz przyjaciół Domu.
Opracowanie to może zainteresować nie tylko osoby bezpośrednio związane z opisanymi tu placówkami, specjalistów i studentów zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży (m.in. w kontekście resocjalizacji oraz opieki i wychowania), ale także miłośników historii miasta nad Brdą i jego mieszkańców. Jest to pierwsza książka o tym niezwykłym Domu, może więc być źródłem nowych tropów i inspiracji.
Projekt został zrealizowany pod patronatem Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dr hab. Jacka Woźnego oraz Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Jego realizacja była współfinansowana ze środków Miasta Bydgoszczy na zasadach zadania publicznego.
Grzybowski Przemysław Paweł
Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Wykładowca w Katedrze Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego zainteresowania naukowe dotyczą pedagogiki międzykulturowej i porównawczej, śmiechu w edukacji, wychowania do cierpienia, chorowania i umierania. Koordynator „Międzyszkolnika” Forum Młodych Pedagogów przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk; sekretarz Zespołu Pedagogiki Kultury i Edukacji Międzykulturowej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk; opiekun Akademickiego Centrum Wolontariatu przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego; wolontariusz ruchu doktorów klaunów, esperantysta.
Wybrane publikacje: „Doktor klaun! Od terapii śmiechem po edukację międzykulturową”; „Edukacja europejska - od wielokulturowości ku międzykulturowości”; „Edukacja międzykulturowa - konteksty”; „Edukacja międzykulturowa - przewodnik. Pojęcia, literatura, adresy”; „Morycek w szkole. Żydowskie dowcipy o edukacji, w dialogu międzykulturowym”; „Spotkania z Innymi. Czytanki do edukacji międzykulturowej”; „Śmiech w edukacji. Od szkolnej wspólnoty śmiechu po edukację międzykulturową”.
Marszałek Katarzyna
doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (2009 r.), adiunkt w Zakładzie Myśli Społecznej i Edukacji Środowiskowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Członek Zadaniowego Zespołu Samokształcenia i Samopomocy Koleżeńskiej Doktorów pod patronatem KNP PAN prof. zw. dr hab. Marii Dudzikowej oraz Ogólnopolskiego Seminarium Podoktorskiego prof. zw. dr. hab. Bogusława Śliwerskiego i dr hab. Aliny Wróbel. Nauczyciel akademicki, pedagog, pracownik socjalny, mediator, trener.
Od 1988 roku związana z harcerstwem, od grudnia 2007 roku w stopniu harcmistrza, pełniła liczne funkcje dotyczące m.in.: funkcjonowania pionów metodycznych, zespołu programowego, komisji stopni instruktorskich, zespołu kadry kształcącej i inne na szczeblu komendy hufca, komendy chorągwi. Była członkiem kadry wielu kursów i szkoleń instruktorskich, także jako ich komendantka. Od 2016 roku instruktorka Harcerskiego Instytutu Badawczego Głównej Kwatery ZHP, członek Kręgu Instruktorskiego STOS.
Jej zainteresowania naukowe dotyczą działalności organizacji pozarządowych, zwłaszcza organizacji harcerskich w Polsce.