W naszym Domu... Tom 1: Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych wczoraj i dziś, Tom 1

·
· Oficyna Wydawnicza Impuls
5.0
1 review
Ebook
332
Pages
Eligible

About this ebook

W naszym Domu... Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych wczoraj i dziś to monografia przygotowana przez Przemysława P. Grzybowskiego i Katarzynę Marszałek z okazji obchodów jubileuszu najstarszej bydgoskiej instytucji, której zadaniem od początku jej istnienia jest udzielanie wsparcia dzieciom i młodzieży w potrzebie.

W książce przedstawiona została historia miejskiego sierocińca im. Henryka Dietza założonego w 1907 r. oraz kolejnych instytucji mieszczących się w budynku przy ul. Traugutta 5 w Bydgoszczy, a także charakterystyka placówek współtworzących obecnie Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych (m.in. Domu Małego Dziecka „Filipek” przy ul. Stolarskiej 2). Czytelnik znajdzie w publikacji wspomnienia ich pracowników i wychowanków, wypisy z kronik, archiwalne fotografie, zestawienia dawnych i obecnych pracowników oraz przyjaciół Domu.

Opracowanie to może zainteresować nie tylko osoby bezpośrednio związane z opisanymi tu placówkami, specjalistów i studentów zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży (m.in. w kontekście resocjalizacji oraz opieki i wychowania), ale także miłośników historii miasta nad Brdą i jego mieszkańców. Jest to pierwsza książka o tym niezwykłym Domu, może więc być źródłem nowych tropów i inspiracji.

Projekt został zrealizowany pod patronatem Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dr hab. Jacka Woźnego oraz Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Jego realizacja była współfinansowana ze środków Miasta Bydgoszczy na zasadach zadania publicznego.

 

Ratings and reviews

5.0
1 review

About the author

 Grzybowski Przemysław Paweł

Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Wykładowca w Katedrze Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego zainteresowania naukowe dotyczą pedagogiki międzykulturowej i porównawczej, śmiechu w edukacji, wychowania do cierpienia, chorowania i umierania. Koordynator „Międzyszkolnika” Forum Młodych Pedagogów przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk; sekretarz Zespołu Pedagogiki Kultury i Edukacji Międzykulturowej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk; opiekun Akademickiego Centrum Wolontariatu przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego; wolontariusz ruchu doktorów klaunów, esperantysta.


Wybrane publikacje: „Doktor klaun! Od terapii śmiechem po edukację międzykulturową”; „Edukacja europejska - od wielokulturowości ku międzykulturowości”; „Edukacja międzykulturowa - konteksty”; „Edukacja międzykulturowa - przewodnik. Pojęcia, literatura, adresy”; „Morycek w szkole. Żydowskie dowcipy o edukacji, w dialogu międzykulturowym”; „Spotkania z Innymi. Czytanki do edukacji międzykulturowej”; „Śmiech w edukacji. Od szkolnej wspólnoty śmiechu po edukację międzykulturową”. 

 

Marszałek Katarzyna

doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (2009 r.), adiunkt w Zakładzie Myśli Społecznej i Edukacji Środowiskowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Członek Zadaniowego Zespołu Samokształcenia i Samopomocy Koleżeńskiej Doktorów pod patronatem KNP PAN prof. zw. dr hab. Marii Dudzikowej oraz Ogólnopolskiego Seminarium Podoktorskiego prof. zw. dr. hab. Bogusława Śliwerskiego i dr hab. Aliny Wróbel. Nauczyciel akademicki, pedagog, pracownik socjalny, mediator, trener.

Od 1988 roku związana z harcerstwem, od grudnia 2007 roku w stopniu harcmistrza, pełniła liczne funkcje dotyczące m.in.: funkcjonowania pionów metodycznych, zespołu programowego, komisji stopni instruktorskich, zespołu kadry kształcącej i inne na szczeblu komendy hufca, komendy chorągwi. Była członkiem kadry wielu kursów i szkoleń instruktorskich, także jako ich komendantka. Od 2016 roku instruktorka Harcerskiego Instytutu Badawczego Głównej Kwatery ZHP, członek Kręgu Instruktorskiego STOS.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą działalności organizacji pozarządowych, zwłaszcza organizacji harcerskich w Polsce.

 

Rate this ebook

Tell us what you think.

Reading information

Smartphones and tablets
Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.
Laptops and computers
You can listen to audiobooks purchased on Google Play using your computer's web browser.
eReaders and other devices
To read on e-ink devices like Kobo eReaders, you'll need to download a file and transfer it to your device. Follow the detailed Help Center instructions to transfer the files to supported eReaders.