Filozofuj! 2021 nr 1 (37) (styczeń-luty): Świadomość

·
· Filozofuj! Book 37 · Wydawnictwo Academicon
3.8
6 reviews
Ebook
56
Pages
Eligible

About this ebook

 Numer poświęcony zagadnieniu świadomości.


Świadomość | Spis treści


Świadomość > Jacek Wojtysiak

Poniżej przedstawię zestaw wykonywanych przeze mnie czynności oraz rezultatów, do których one doprowadziły. Powtarzaj za mną te czynności w odniesieniu do samej lub samego siebie. Wtedy zrozumiesz, czym jest świadomość. To, co będziemy wspólnie robić, to fenomenologia świadomości, czyli słowny opis świadomości – przeprowadzony wedle tego, jak ona jawi się nam bezpośrednio.


Stopnie i wymiary świadomości > Jakub Jonkisz

Kiedy obserwujemy psa, który jest smutny, gdy właściciel pakuje torbę i wychodzi, a następnie tęskni, gdy go nie ma, i wita się radośnie, kiedy wraca, ciężko jest zaprzeczyć, że jest on w jakiś sposób świadomy. Podobne wrażenie odnosimy w kontaktach z niemowlętami, np. gdy widzimy ich reakcje na obecność matki, strach przed obcymi albo uśmiech wobec znanych osób, czy z osobami ciężko upośledzonymi neurologicznie, które mimo swego stanu wykazują nieprzypadkowe reakcje emocjonalne, np. gdy opowiadamy o ich bliskich.


Trzydzieści lat zdumiewającej hipotezy > Marek Binder

Czy istnieje postęp w nauce o świadomości?


Kalendarium problemowe


Czterej filozofowie o świadomości ciała > Kieran Brayford

Posiadasz ciało. Rzecz składającą się z ramion, nóg, zębów, nerwów i tak dalej. Twoje ciało jest zawsze obecne, ale ma również tendencję do zanikania w tle twojego doświadczenia. Jest tak przynajmniej do czasu, dopóki nie stanie się coś, co sprawi, że ciało jest problemem – na przykład kiedy skręcisz kostkę, twoje ucieleśnienie stanie się oczywiste. Być może właśnie ze względu na tendencję ciała do zanikania i ponownego pojawiania się jako element naszego świadomego doświadczenia jest ono filozoficznie interesujące; czasami jesteśmy świadomi naszych ciał, a czasami nie.


Świadome maszyny? O możliwości powstania świadomej SI > Piotr Przybysz

Co mogłoby decydować o tym, że robot czy inna maszyna przestaje należeć do świata biernych, poręcznych narzędzi i można ją włączyć do świata myślących i czujących istot? Jak można się przekonać, że np. robot humanoidalny uzyskał świadomość? Wprawdzie daleko jeszcze do tego, aby pytania te zyskały status praktycznych i życiowych dylematów – w tym różnimy się ciągle od bohaterów kultowego filmu Blade Runner – ale problem przynajmniej teoretycznie i w zalążkowej formie istnieje.


Systemy zombie a świadomość > Robert Poczobut

Eksperymenty myślowe na temat możliwości istnienia zombie oraz badania empiryczne dotyczące nieświadomych form inteligencji prowadzą do filozoficznego sporu o miejsce świadomości w świecie fizycznym i jej rolę w działaniu człowieka.


Wywiad

O powstawaniu świadomości i jej empirycznych przybliżeniach > Rozmowa z dr. hab. Michałem Wierzchoniem, specjalistą z dziedziny badań nad świadomością


Narzędzia filozofa

Eksperyment myślowy: Świadomość z naszego świata fizycznego czy spoza niego? > Artur Szutta

Kurs logiki: #1. Czym jest logika? > Krzysztof A. Wieczorek

Gawędy o języku: #18. Obława na wilki z tabelką odmian > Wojciech Żełaniec

Meandry metafory: #6. Kant > Marek Hetmański


Filozofia w literaturze

Król Edyp i etyczne konsekwencje fatalizmu > Natasza Szutta


Satyra

Świadomy Człowiek na ławie oskarżonych > Piotr Bartula


Felietony

Świadomość rzeczy > Jacek Jaśtal

Czyja świadomość? > Adam Grobler

#2. Mądrość zbiorowa > Adam Grobler


Filozofia społeczna

Śniadanie kontynentalne: #1. Wolność uspołeczniona? > Tomasz Kubalica


Greka i łacina z wielkimi klasykami

Świadomość > Michał Bizoń


Filozofia w szkole

Życie świadome. Scenariusz lekcji filozofii dla uczniów szkół podstawowych > Dorota Monkiewicz-Cybulska


Z półki filozofa…

Nadzieja na sensowność świata > Piotr Biłgorajski

Operacja Wordsworth > Błażej Gębura


Filozofia w filmie

Moon > Piotr Lipski


Filozofia z przymrużeniem oka


* * *


Drodzy Czytelnicy,

świadomość posiada wiele zdumiewających aspektów, ale jednym z najbardziej uderzających jest jej intymność. Polega ona na tym, że każdy z nas ma bezpośredni dostęp jedynie do własnych przeżyć. Treści tego doświadczenia nie jesteśmy w stanie w pełni przekazać innym i dlatego stanowi ono ukryty mechanizm napędowy twórczości artystycznej, zwłaszcza literatury. Ciągle podejmujemy próby coraz dokładniejszego opisu sposobu, w jaki ujawnia nam się świat i jego zawartość, ale ostatecznie dochodzimy do wniosku, że znowu coś pominęliśmy.

Choć świadomość jest nam niezbędna do tego, żeby wchodzić w kontakt ze światem osób i światem przyrody, nadal nie mamy pewności, czy rozumiemy, czym jest ona sama. Fascynacja świadomością może prowadzić nawet do podejrzenia, że cały świat jest od niej w jakimś sensie zależny. Takie postawienie sprawy otwiera spór realizmu z idealizmem, którego widmo wciąż unosi się nad filozofią, nawet jeśli idealizm został „zastąpiony” przez antyrealizm.

Współczesna filozofia usiłuje rozstrzygnąć, czy świadomość może zostać zredukowana do przyrody, czy też już zawsze będzie stanowiła ziarnko grochu uwierające naukę. Problem natury świadomości stanowi więc pole zaciekłej bitwy między naturalistami i antynaturalistami, a jej wynik należałoby traktować jako werdykt również w innej sprawie: zakresu kompetencji filozofii i nauk szczegółowych.

Między innymi z tych powodów przekazujemy Wam kolejny numer „F!”. Nasi autorzy problematykę świadomości rozpatrują z różnych perspektyw, dowodząc tym samym, jak trudno ostatecznie ująć poznawczo tak wyróżniający się przedmiot. Zachęcamy do lektury tekstów poświęconych między innymi świadomym maszynom, filozoficznym zombie czy samej genezie świadomości. Warto zajrzeć również do stałych działów pisma: felietonów, eksperymentu myślowego, filozofii w filmie, scenariusza lekcji i filozofii w literaturze. Wraz z nowym rokiem wydawniczym otwieramy dwa nowe cykle: Krzysztof A. Wieczorek, autor tak lubianego przez Was kursu teorii argumentacji, tym razem będzie dla Was pisał o logice formalnej; Tomasz Kubalica zaś przybliży Wam meandry filozofii społecznej. Filozofujcie!

Redakcja


Egzemplarz można zamówić tutaj: https://filozofuj.eu/produkt/filozofuj-2021-nr-1-37/

Ratings and reviews

3.8
6 reviews

Rate this ebook

Tell us what you think.

Reading information

Smartphones and tablets
Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.
Laptops and computers
You can listen to audiobooks purchased on Google Play using your computer's web browser.
eReaders and other devices
To read on e-ink devices like Kobo eReaders, you'll need to download a file and transfer it to your device. Follow the detailed Help Center instructions to transfer the files to supported eReaders.