RABBİMİN BENDEN İSTEDİĞİ TESETTÜR NASIL OLMALIDIR - ADNAN ŞENSOY: Tesettür konusunda temiz niyetli insanların özet bir bilgiye rahat ve kolay ulaşsın, sebeplerinide şuurunda idrak edebilsin diye yazdığım bir eserdi. En çok rağbet gören eserlerimden biri olmasının sebebini YALNIZCA CEVABINI yazmış olmama bağlıyorum.

Adnan Şensoy
6
Free sample

 Yazarımız eserini şöyle tanıtıyor:


Tesettür konusunda temiz niyetli insanların özet bir bilgiye rahat ve kolay ulaşsın, sebeplerinide şuurunda idrak edebilsin diye yazdığım bir eserdi. En çok rağbet gören eserlerimden biri olmasının sebebini YALNIZCA CEVABINI yazmış olmama bağlıyorum.

KİTAPTAN BAZI NOTLAR:

* Bugün öyle bir zihniyetle karsı karsıyayız ki tüm dünyada bir Hindu, bir Musevi, bir Hıristiyan kadın basını örtse
gıkları çıkmayan sözde kadın hak ve özgürlükleri savunucuları bu haklara aykırı gördükleri tesettüre gericilik diye
karsı çıkmaktadırlar.


* Allahu Teala örtünme emrine önce Sevgili Peygamberimiz'in (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) zevceleri ve kızları ile baslamıstır. Bu, onların diger kadınların önderi ve imtisal numunesi (uyulacak, misal getirilecek örnek) olduklarını göstermektedir. Diger kadınlar onlara uyacakları için uygun olan Ser'i emirlere (Allah'ın emirleri), hükümlere
önce onların sarılmaları, aynen yerine getirmeleridir. Zira bir davetin etkili olabilmesi için davetçi, tezlerini
önce kendinde ve aile efradında (Aile fertlerinde, bireylerinde) tatbik etmeli, uygulamalıdır. ste bu hususta da
elbetteki Sevgili Peygamberimiz'in (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) zevceleri ve kızlarının önder ve öncü olmaları gerekir. Bunun için Allahu Teala (Celle Celalühü) Peygamberine (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) kadınların örtünmesini vahyederken, ayetin basında önce Sevgili Peygamberinin (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) zevce ve kızlarını anmıstır.

* Hicab ayeti (Hanımların yabancı erkeklerle perde arkasından görüsmesini emreden ayeti), kadınların avret mahallerini (Dinen örtünmesi gereken bedenin bazı yerleri demektir) örtmeleri istikrar (karar kılıp, yerlesme) kazandıktan sonra nazil olmustur. Öyleyse bu ayette emrolunan tesettür, daha önce farz kılınan setr-i avretten (Vücudun dinen örtünmesi gereken yerlerini örtmektir) baska ve fazla bir örtünmedir. Bunun içindir ki, bütün tefsir alimleri (müfessirler), anlatımları (tabirleri) degisikte olsa mefhumda (bir sözden çıkarılan mana) birleserek ayetteki 'CİLBAB'tan maksadın (kastedilenin, amacın, istenilenin) kadının elbiseleri üzerine giyilen ve bütün vücudu örten bir örtü, elbise oldugunda ittifak etmislerdir (Birlikte konuda uyusmuslardır). Bu sebeple zamanımızda kadınların 'ÇARSAF' denilen bir örtü veya onun benzeri bir örtü ile örtünmeleri gerekmektedir. Ayetteki 'CİLBAB'tan maksat, bazı cahillerin sadıkları gibi setr-i avret degildir.

* Ayetteki “Zevcelerine, kızlarına ve mü’minlerin eslerine” fadesindeki tafsilat (genis bir sekildeki açıklamalar), hicabın yalnız Sevgili Peygamberimiz'in (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) zevcelerine farz oldugunu iddia (Haklı veya haksız bir davada ayak direme, davaya kalma, inat etme) edenlerin iddialarını açıkça reddetmektedir. Çünkü ayetteki “mü’minlerin eslerine” ifadesi, örtünmenin bütün mü’min kadınlara emredildigine, onların da bu umumi (herkese ait herkesle ilgili) hitaba dahil olduklarına kesin bir sekilde delalet (isaret etmek) etmektedir. Bu sarih (açık, belli, ortada, meydanda) emir karsısında nasıl olur da Müslüman kadınların örtünmesinin farz olmadıgı iddia edilebilir?


* “Bu onların tanınıp eza edilmemelerine daha uygundur.” Ayetinde hicabın farziyetinin hikmeti beyan edilmektedir (açıklanmaktadır, anlatılmaktadır) Ser'i (Dini) hükümlerin hepsinde mesru (Dogru, gerçek) hikmetler vardır. ste kadınların örtünmelerindeki hikmet de hem onların namuslarının, hem de cemiyetin (toplulukların) korunmasıdır. Müfessirlerin cumhuruna göre (Tefsir Alimlerinin topluluguna göre), ayetteki 'tanınıp' kelimesinden kastedilen, hür kadın olduklarının anlasılması, köle ve cariyelerden temyiz (ayırma) edilmeleridir. Ebu Hayyan, bu hususta cumhurun görüsünden baska
bir görüsü tercih etmistir. Ona göre ayetteki örtünme emri ister hür, ister cariye olsun bütün Müslüman kadınlaradır.
'Bu onların tanınıp eza edilmemelerine daha uygundur' ayetini de, 'Namus ve iffetle tanınsınlar ki, fasık kimseler onlardan bir sey beklemesinler.’ Seklinde tefsir etmektedir

 

www.AdnanSensoy.com

Read more
Collapse

About the author

www.AdnanSensoy.com


Yt: www.youtube.com/AdnanSensoy  


Fb: www.facebook.com/AdnanSensoy 

Tw: www.twitter.com/AdnanSensoy

İn: www.instagram.com/AdnanSensoy

Read more
Collapse
4.5
6 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Adnan Şensoy
Read more
Collapse
Published on
Apr 4, 2008
Read more
Collapse
Pages
78
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best For
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.